Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı. Uzmanlar, kasım ayı itibariyle havaların soğumaya başladığı ve don olaylarının görüldüğü bölgelerde kış lastiği taktırmak için 1 Aralık tarihinin beklenmemesi için sürücülere uyarıda bulunuyor.

Ülkenin yüksek kesimlerinde kar yağışını etkili olmasıyla birlikte araç sürücüleri de tedirgin olmaya başladı.

ZORUNLULUK BAŞLIYOR

Yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlarken, Bolu'da uygulama öncesi sürücüler lastiklerini değiştirmek için oto lastikçilerde sıraya girdi.

Tır şoförü Ahmet Bayram, “Kış lastiği, yağmurda karda güvenli yolculuk yapmamızı sağlıyor. Ben de taktırdım biraz önce. Rusya’ya gidiyorum. Yağmurda, karda, kış lastiği aracı kaydırmaz” diye konuştu.

'5 DERECENİN ALTINA DÜŞÜNCE KIŞ LASTİĞİ GEREKİYOR'

Lastik onarım ve değişim ustabaşı Ünsal Bayrak, “7 derecenin altına düştüğü zaman kışlık lastik takmak zorundayız. Hava sıcaklıkları 5 derecenin altına düştüğü için artık taktırmak gerekiyor. Kış lastiği taktırmazsak, araç kayabilir, kazaya sebebiyet verebilir. Geçen haftadan itibaren, havaların soğumasıyla yoğunluğumuz başladı” şeklinde konuştu.

Antalya’da pazar günlerinin buluşma noktası! Muratpaşa Pazar Pazarı'nda güncel sebze meyve fiyatları... Antalya’da pazar günlerinin buluşma noktası! Muratpaşa Pazar Pazarı'nda güncel sebze meyve fiyatları...

Kaynak: Karar