7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nde düzenlenen "Adana Gastronomi Sohbetleri" paneli, alanında uzman olan şefler Somer Sivrioğlu ve Mehmet Yalçınkaya'nın katılımıyla gerçekleşti. Bu iki yetenekli şef, Türev Uludağ'ın moderatörlüğünde, lezzet tutkunlarıyla buluştu ve Adana'nın kebaptan çok daha fazlasını sunduğunu vurguladı.

ADANA'NIN GİZLİ HAZİNELERİ

"Karataş ilçesinde havyar, mavi yengeç var. Buradan Japonya'ya ihracat yapılıyor. Dolayısıyla Adana'ya sadece kebap gözüyle bakmak çok yanlış. Tarım, narenciye, deniz mahsulleri gibi çok şey var. Bir daha geldiğimde Adana'nın bu balıkları, havyarı, mavi yengeciyle alakalı inşallah burada bir seminer olur. Adana'nın bu yönlerini de tanıtmamız lazım diye düşünüyorum."

Şef Mehmet Yalçınkaya'nın bu sözleriyle, Adana mutfağının zenginliklerini anlatması, bölgenin sadece kebapla sınırlı olmadığının altını çizdi.

TÜRKİYE MUTFAĞININ DEĞERİ ARTMALI

Şef Somer Sivrioğlu ise, Türkiye'deki yerel mutfakların değerinin arttırılması gerektiğini vurgulayarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son yıllarda gastronomi turizmine verdiği öneme dikkat çekti. Sivrioğlu, gastronominin global açıdan ilerlemesi için "Gastronomi Bakan Yardımcılığı" kurulmasının önemli olacağını belirtti.

Sivrioğlu, "Biz kendi bölgemize, şehirciliğimize çok önem veren bir milletiz. Ancak dünyada öne çıkmadıktan sonra bunun çok büyük bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Son iki üç yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı önemli ödül uluslararası ödül kuruluşlarını getirerek, reklam kampanyalarıyla, gastronominin turizmdeki önemini anlatmalarıyla iyi bir iş yapıyorlar, çok daha iyi olması lazım." dedi.