Adana Kozan ilçesinde yer alan Toros Dağları adeta para basıyor. Dağlık bölgede üretimi gerçekleştirilen Akzambak çiçeğinin esansı binlerce TL’ye alıcı buluyor. 

TOROS DAĞLARI’NDA AKZAMBAK ÇİÇEĞİ ÜRETİMİ 

Elmalı Tokat’ta emekli bir öğretmenin ürettiği Akzambak çiçeğini ekonomiye kazandırmasının ardından bölgede ilk kez denenen ve birçok kadına gelir kapısı olacak Akzambak ve Lilyum çiçeğini ekti. İlk denemesinde başarılı olan Elmalı, Kozan ve Feke yaylarında çiçeğin yetişebildiğini ve ekonomik getirisinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. 

1 KİLOGRAMI 175 BİN TL

Kozan’da 900 Rakımlı Çulluuşağı yaylasında evinin çevresindeki kullanılmayan araziye geçen yıl Tokattan getirdiği Akzambak ve Lilyum soğanlarını toprakla buluşturarak 5 soğan ile başladığı ve 300 soğan ürettiğini aktaran kadın girişimci Nermin Elmalı, Hollanda’ya ihraç edilen ve Türkiye’de parfümde kullanılan çiçeğin esensanın kilosunun 175 bin TL  değerinde olduğunu kaydetti.  

HOLLANDA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Kullanılmayan arazilerin ekonomiye kazandırılması ve kadınlara yeni bir istihdam sahası sunmak için Akzambak çiçekleri ile üretim yapan bir köy kurabilmenin peşine düştüğünü söyleyen Elmalı, “Akzambak Tokat’ta yetişen parfüm yapılan, Hollanda’ya ihraç edilen esansının kilosu 5 bin Euro olan bir çiçek. Hobim olan çiçek sevgisini Kozan’da kadınların ekonomisine kazandırmak istiyorum. Çiçekleri, yaprakları, her bir yaprağı çok değerli ve ekonomik değeri var” diye konuştu. 


 

Kaynak: İHA