Adana'nın simgesi haline gelen Seyhan Nehri, son günlerde yaşanan sorunlarla gündemde. Yavuzlar Köprüsü ve Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatı nedeniyle nehrin su akışı durdurulmuş, bu durum da nehirde büyük ölçüde yosun birikimine yol açmış durumda. Nehirdeki yosunlar, suyun tamamını yeşile bürümüşken, çevreye yayılan kötü koku da vatandaşların şikayetlerine neden oluyor.

AKINTI KESİLİNCE YOSUN BİRİKİNTİLERİ OLUŞTU 

Adana'nın simgelerinden Seyhan Nehri, Yavuzlar Köprüsü ve Yüksek Hızlı Tren hattı inşası nedeniyle su akışının durdurulmasıyla birlikte yosunlarla kaplandı. Portakal Çiçeği Karnavalı sırasında geçici olarak su verilmesine rağmen, akıntının kesilmesiyle nehirde 2 metreyi aşan yosun birikintileri oluştu. Bu durum nehrin tamamen yeşile bürünmesine ve çevreye kötü koku yayılmasına neden oldu.

NEHRİN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR 

Seyhan Nehri'nin çevresinde gezintiye çıkan vatandaşlar, yosunların ve kötü kokunun bölgede rahatsızlık yarattığını dile getirerek, nehrin temizlenmesi çağrısında bulundu. Cevat Rüyan, "Manzara güzel ancak su yok. Nehrin temizlenmesi gerekiyor, insanların bu güzellikten daha fazla yararlanabilmesi için temizlik şart" dedi.

SEYHAN NEHRİNİN MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR 

Köprü inşaatları nedeniyle son yıllarda artan bu durum hakkında endişelerini dile getiren Muhittin Kaya ise, "Karnaval ve festivallerde su veriliyor ama normal zamanlarda nehir yosun tutuyor. Bu bölge manevi bir öneme sahip ve Adana'nın tanıtımına katkı sağlıyor, ancak bu görüntüler marka değerini düşürüyor. Seyhan Nehri'nin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı yapılmalı" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA