Türkiye'ye kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 11 bin kilometre olan Amerika’da binlerce insanın gözü kulağı Antalya’nın o ilçesinden gelecek habere kilitlendi. İşte detaylar…

AMERİKA VE AVRUPA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Antalya'da Türkiye'nin dört bir yanından toplanan 20 bini geçkin el dokuması halı ve kilim, restore edilip mikroplardan arındırılmak üzere kışın buğday ekilen tarlalara serilmeye başlandı. Arazi sahipleri ya da işletmeler, aralarında yüz yıllık tarihi olanların da bulunduğu halı ve kilimleri önce tamir ediyor, ardından mikroplardan arındırmak için steril havuzlara sokuyor. Daha sonra güneşe serilen halı ve kilimlerin renkleri soldurulup pastele dönüşmesi sağlanıyor. Tarlada görsel şölen oluşturan 20 bini aşkın halı ve kilim, güneşin altında belirli aralıklarla çevrilerek nemi ve sıcağı iyi şekilde alması, renklerin tonlamasının sağlamlaşması sağlanıyor. Serildikleri alanı ‘halı tarlasına’ çeviren el dokuması halı ve kilimler, güneşin altında mikroplardan arınıp, renk tonları oturduktan sonra başta Amerika olmak üzere Avrupa'daki bazı noktalardaki müşterilerine veriliyor.

TAMAMINA YAKINI YURT DIŞINA SATILIYOR 

Halı işletmeciliği yapan Hasan Topkara, bu yıl 15 bine yakın halı sereceklerini belirterek, yaptıkları işlemlerden bahsetti. Topkara, “Tarlalarımız boş kalmıyor. Yazın halı, kışın buğdayda kullanıyoruz. İlk önce güveler temizleniyor ve sırtları yakılıyor. Ardından dezenfekte edilip güneşte renklerini pastelleştiriyoruz. Yağmur yapmadan önce ürünlerimizi topluyoruz. Sürekli meteorolojiyi takip ediyoruz. İşlem yapıldıktan sonra İstanbul'a gönderiliyor. Yüzde 99'u yurt dışına satılıyor. Genelde Amerika'ya satılıyor, Avrupa'dan da alanlar var” dedi. 

AMERİKA VATANDAŞLARI DEKORASYON AMAÇLI KULLANIYOR 

50 yıldır halıcılıkla uğraşan Halil Börekçi ise şunları kaydetti: 

“Sıcağın etkisiyle yabancı maddeler yumuşuyor. Sabah yağan çiğ halıyı yumuşatıyor ve tekrar öğle saatlerindeki sıcaklıkla o çiğ buharlaşarak mikropları temizliyor. Kök boya, yün halı ve kilimler. İçlerinde sentetik olan yok. Genelde ABD'ye satıyoruz. Avrupa'ya az miktarda gidiyor. Müşteriler bu işlemleri istiyorlar. Amerika ve Avrupa'daki müşteriler, güneşlenmiş halıların dekorasyona iyi uyduğunu ve daha hızlı satıldığını söylüyor.” 


 

Kaynak: İHA