Antalya’da şehir merkezinde sanat adına yapılan önemli bir açılış oldu. Antalya sanatçısının üretimlerini sergileyeceği alanların azlığı sanat camiasının uzun süredir gündemindeydi. Asil Argun, Art Gallery 19 Ocak’ta ilk sergisi Local Spot adlı karma sergisi ile açılışını gerçekleştirdi. Elmalı Mahallesi 6. Sk., 07040 Muratpaşa/Antalya adresinde yer alan Asil Argun, Art Gallery sanatçıların ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle ilk sergi açtı.  Sanatçılar da Asil Argun’a bu galeriyi açtığı, yeni bir mekân yarattığı için teşekkür etti.

LOCAL SPOT SERGİSİYLE ANTALYA SANATÇISINA IŞIK TUTULUYOR

Yerel sanatçıları ön plana çıkarmaya çalışan, Antalya’nın sanatçısına dikkat çeken ‘’ Local Spot’’ sergisi Antalya’da yaşayan sanatçıların tuval, kâğıt ve heykel işlerini bir araya toplayan sergi, şehirdeki sanat üretiminin ortaklaşan yönlerini keşfederken, spot ışıklarını yereldeki sanatçıların çağdaş meditasyonları üzerine çeviriyor.

Asil Argun Galeri Local Spot Sergisini şöyle anlatıyor, ‘’Kent sınırları içindeki sanat üretiminin sahneye taşınıp mercek altına alınması, kent sakinlerinin estetik algısını eşzamanlı dönüştürecek bir alanı aydınlatır. Kent haritasında sanatçı ve izleyicilerin anlam arayışlarını birbirine kavuşturacak, karşılıklı diyaloğa girmelerini sağlayacak mekanlar, sanatın iki ayrı yakasında duran tarafları psikografik birliktelik içine çeker. Sergide işleriyle bir araya gelen sanatçılar, günlük yaşamdaki tekrarlı eylemlere karşı portre, anatomi, perspektif ve mekaniğe dayalı zihin haritalarını oluşturuyor.

“Local Spot” fiziki anlamda kurulan çevrenin üzerimizdeki etkisinin farkındalığıyla yola çıkarak, birliktelik ve dönüşümü kentin ana arterine yerleştirme amacını taşıyor. Temelinde yerel sanatçıların temsiliyle ilgileniyor. Serginin isminde bulan “lokal” kelimesi sanatçıların arayışta oldukları sergileme mekanlarından dönüş alınan e-postalardaki 'yerel sanatçılara ayrılmıştır' cevabına vurgu yapıyor.

Mekanların yerleşik sürekliliğinden bağımsız duran galeri alanında, kimi sanatçı iki boyutluluğun sınırlandırmalarına perspektif ve desenleriyle müdahale ederken, kimi deneyimlenen ve algıda yeniden kurgulanan evrenlerinin üzerinde duruyor. Mekân içinde baskılanma ve özgürleşme arasındaki yolculukların araştırılırken, stilize edilmiş portrelerde aidiyet duygusunu irdeliyor.’’

Galata Kulesi ziyarete kapatılıyor Galata Kulesi ziyarete kapatılıyor

SERGİ SANATÇILARI

Sergide eserleriyle yer alan sanatçılar arasında; Alaaddin Hız, Asil Argun, Buket Efe, Eylül Perçin, Gizem Yavuz, Kemal Kahveci, Kübra Türkmenoğlu, Mehmet Demir, Nagehan Ataseven, Seda Öztürk, Selahattin Doğan, Şevval Karaboğa, Tuğba Keskin, Yamaç Atan bulunuyor.

“Local Spot” karma sergisi Asil Argun Art Gallery’de 19 – 26 Ocak 2023 tarihleri arasında Salı- Cumartesi 11:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Muhabir: YEŞİM ERTAN