Türkiye’de her geçen gün kötüye giden ekonomik göstergeler yaşamın her alanında hissedilir hale geldi. Akdeniz ve Ege sahilleri başta olmak üzere ülke genelinde ev ekonomisine katkı sunmak için hazırlanan salamura zeytin fiyatı da kuraklık ve enflasyondan etkilendi. Antalya pazarlarında geçtiğimiz yıl 15 liradan satılan işlenmemiş siyah zeytinin bu yılki fiyatı 50 lira oldu.

SİYAH ZEYTİN 2024’TE DAHA DA PAHALANACAK

Geçtiğimiz yıl market raflarında kilosu 50 ile 130 lira arasında olan işlenmiş siyah zeytinin kilogram fiyatı enflasyon etkisiyle 300 liraya yaklaştı. 2023 yılında küresel ısınmadan etkilenen zeytin veriminden kaynaklı 2024 yılında siyah zeytinin market raflarındaki fiyatının daha artması bekleniyor.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARINA YETİŞİLEMİYOR

2023 yılında yüzde 50 civarında yaşanan rekolte kaybından dolayı yakın gelecekte zeytinyağı fiyatlarının da olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Sektör temsilcileri şimdilerde 3 bin 500 – 4 bin lira civarında satılan 18 kg zeytinyağı fiyatının da katlanarak artacağı kanaatinde. Hızla artan fiyatların tüketici alışkanlıklarını da değiştireceği düşünülüyor.

EVDE SİYAH ZEYTİN NASIL YAPILIR?

Öncelikle iyi kalitede ve yüksek kalibrede (mümkünse) siyah zeytinler alınır. Bu zeytinler güzelce yıkanarak çöp, sap, yaprak vs. den arındırılır. Daha sonra süzülmeye bırakılır. Süzülen siyah zeytinler, bir cam yada pet kavanoza bir kat zeytin bir kat tuz olacak şekilde doldurulur. Ama sallanarak karışmalarına müsaade edecek kadar boşluk bırakmayı unutmayın.

Antalya’da Ramazan pidesi ne kadar olacak? Antalya’da Ramazan pidesi ne kadar olacak?

1 KİLOGRAM ZEYTİNE NE KADAR TUZ İLAVE EDİLİR

1 kg siyah zeytine 200-250 gr tuz (salamura tuzu-diri tuz) koyabilirsiniz. Tatbikî azaltıp çoğaltmak elinizde. Az tuzlu istiyorsanız 150-200 gr, tuzlu istiyorsanız 250-350 gr tuz kullanabilirsiniz. Bu arada tuz zeytini olgunlaştırır ve korur bilginiz olsun. Fazla tuzu, zeytinleri olgunlaştıktan sonra suda bekleterek atabilirsiniz, sorun olmayacaktır.

SİYAH ZEYTİN KAÇ GÜNDE TATLANIR?

 Birkaç günde bir kavanozu sallayarak tuzun zeytinlere eşit dağılmasını sağlayın ve çıkan acı suyunu boşaltın. Acı sularını salan siyah zeytinler zamanla buruşmaya başlayacaktır. Yaklaşık 30 gün sonra zeytinler tatlanmaya başlayacaktır. Bu süre sonrasında zeytinlerin tadına bakarak acılarını tamamen attığına karar verirseniz, zeytinleri kavanozdan çıkartın ve suyla durulayın. Zeytinlerin üzerindeki fazla tuz böylece temizlenmiş olacaktır. Siyah zeytinleri kavanozda temiz suyla doldurarak birkaç gün boyunca (tuz seviyesi size makul gelene kadar) bekletin.

ZEYTİNİ KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Zeytinlerin tuz oranı isteğiniz seviyeye geldiğinde, artık zeytinleri bir tepsiye alarak havalandırmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem ile zeytinler iyice kurutularak nemi atılır. Zira nem zeytinler için iyi değildir, bozulmalarına neden olabilir. Kurutulmuş ve nemi alınmış siyah zeytinler artık hafifçe yağlanarak kavanozlara doldurulmaya hazır demektir. Kavanoza koyarken isterseniz çeşitli baharatlar da koyabilirsiniz. Mesela kekik, kırmızı biber güzel olabilir. Tercih sizin…