Her yıl milyonları ağırlayan Antalya Havalimanındaki yeme-içme fiyatları hem Türkleri hem turistleri şaşkına çevirdi. Döviz kurlarındaki yükseliş ve gelen vergi zamları sonrası tüm ürünlerin fiyatlarında artış yaşandı. Havaalanlarında da ürünlerin fiyatlarının çok yükseldiği görüldü. Ürün fiyatları en çok artan havaalanları arasında ilk sıralarda yer alan Antalya Havalimanı ise yeme-içme satışında zam rekoruna imza attı. 

ANTALYA HAVALİMANI REKORLARA İMZA ATIYOR

9 günlük Kurban Bayramı dolayısıyla yolcu bakımında yeni bir rekora imza atan Antalya Havalimanı’nda yeme içme stantlarında da fiyatlar yeni zamlarla birlikte yeni rekorlara imza atmış oldu. Antalya Havalimanından uçacak olan yolcuların uçuşu beklerken içecekleri küçük bir suyun fiyatı 140 TL. Alkollü ürünlerde ise fiyatlar uçmuş durumda. Antalya Havalimanı’nda küçük bir poğaçayı 235 liraya yiyen vatandaş sosyal medyadan isyan etti. Havaalanında uçağın rötar yapması halinde fiyatlar karşısında aç ve susuz kalacaklarını ifade eden vatandaş, fiyatlar konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. 

PEKİ, NEDEN PAHALI YİYORUZ?

Havalimanlarında en az para kazanan şirketlerin yiyecek-içecek şirketleri olduğunu belirten yetkililer, şunları kaydettiler:

“Havalimanlarındaki bu rakamlara göre aslında en az para kazanan şirketlerimiz aslında yiyecek-içecek şirketlerimiz. Çünkü maliyeti çok fazla. Gümrüksüz bir bölgede yemeği yapıyorsunuz, oraya getiriyorsunuz, gümrükten beyannamelerle oraya geçiriyorsunuz, gümrüğün yanında bir de bunun güvenliği var. Hem gıda güvenliği, hem yolcu güvenliği var. Yani müthiş bir şekilde aramalardan geçerek o ürünleri getiriyorsunuz. Bunların çok ciddi maliyeti var. İkincisi kiralar. Havalimanı işletmeleri devlete o kadar yüksek paralar ödüyoruz ki, o paraları kiralara yansıtmamız gerekiyor işletmeler olarak. Hem pahalı kiralar hem işletme giderleri çok yüksek oluyor. Bütün bunları birleştirip üstüne karını da koyunca tabii ki pahalı çıkıyor.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER