Antalya Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama kent gündeminde bomba etkisi yarattı. İlçe belediyesince yapılan yazılı açıklamada, ilgili bakanlık tarafından eski Divan Talya Otel ile Karpuz Kaldıran Komutanlığı arasını kapsayan 21 kilometrelik Lara sahil bandına yönelik planlama çalışmalarına tepki gösterildi. 

BAKANLIĞIN PLANLAMA ÇALIŞMASI BAŞLATTIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, eski Divan Talya Otel’den Karpuz Kaldıran Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’na kadar uzanan yaklaşık 21 kilometrelik Lara sahil bandında planlama çalışmalarına başladığı iddia edilmektedir” denildi. 

LARA BANDI VATANDAŞIN KULLANIMINDA

Antalya Muratpaşa Belediyesince yapılan açıklamanın devamında, “Bilindiği üzere Bakanlık, Temmuz 2019’da anılan bölgede 557 dekarlık alanı ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve bu alan dışında kalan ve Antalya’mızın doğa harikası falezleri de içine alan 686 dekarlık kıyı şeridini ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak onaylamıştır. Bölge, sahip olduğu doğal güzelliklerini yanı sıra bugün kent içi turizmde önemli bir alandır. Lara sahil bandı, özellikle belediyemize ait ve girişlerin ücretsiz olduğu mavi bayraklı falez plajları, belediyemiz kafeleri, engelli bireyler ve ailelerine yönelik sosyal destek programları yürüten Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’miz, yürüyüş ve bisiklet yolları, parklarıyla belediyemizce bütünlüklü bir yaşam alanı haline getirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Antalya'da Çerkesler 160 yıl önceki soykırımı andı Antalya'da Çerkesler 160 yıl önceki soykırımı andı

MURATPAŞA’DAN ÇEVRE BAKANLIĞINA REST!

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamanın son bölümündeyse Ankara’da masa başında yapılan planların Antalya’da vatandaş nezdinde karşılık bulmayacağı belirtilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na rest çekildi. Açıklamanın sonunda yer alan ifadeler şöyle sıralandı: 

“Lara sahil bandına ilişkin Ankara’da, masa başında hazırlanacak plan Antalya kamuoyunun nezdinde asla karşılığı olmayacaktır. Muratpaşa Belediyemiz, görüşü ve onayı alınmadan yapılacak planlara karşı hukuki haklarını kullanmaktan bir an olsun geri durmayacaktır. Antalya’mızın hak ve hukukunu savunmak görevimizdir.”
 

Kaynak: MURATPAŞA BELEDİYESİ BÜLTEN