Antalya'daki teleferik kazası sonrası görülen ilk duruşmada CHP'li Mesut Kocagöz hakkında şartlı tahliye kararı verildi. 

CHP'LİLER ADLİYEYE AKIN ETTİ

Antalyalıların 4 aydır merakla beklediği dava bugün sabah saat 09.00’da Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Mahkemede 5’i tutuklu 12 sanık hazır bulundu. Sanık ve müşteki avukatlarının da katılımıyla davaya yaklaşık 30 avukat katıldı. Dava için adliyeye akın eden CHP'liler Başkan Kocagöz’ü yalnız bırakmadı. Duruşmaya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başta olmak üzere CHP İl Başkanı Nail Kamacı, CHP’li ilçe belediye başkanları da katıldı. Tutuklu yakınlarını görmek isteyenlerse adliye koridorunda yoğunluk oluşturdu. Diğer taraftan mahkemede sürpriz bir gelişme yaşanarak kazada hayatını kaybeden Memiş Gümüş’ün ailesi ve avukatları yer almadı. Ailenin kısa bir süre öne şikâyetini geri çektiği ifade edilmişti.

Mesut Kocagöz Bölge Adliye Mazbata Kalp Işareti

KOCAGÖZ SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Mahkemede salonunda savunma yapan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz “Ticaret gazetesine geç başvurulmasında bir tasarrufum yoktur. Şirkete yaptırılan bakımlarda eksiklik olduğu iddiası için ise 28 Kasım 2023 tarihinden sonra görevde olmadığımdan bu iddiayı kabul etmiyorum. Kaza tarihine kadar 4 ay 17 gün geçmiş. Bu süre zarfında 137 gün günlük, 18 haftalık 4 ay aylık bakım ve aylık ağır bakılar yapıldı. Bu durumda geçmişe yönelik şahsımın suçlanması hatadır. Önceki yıllarda bakım listesi karşılanmıştır. 5 nolu direkte eksik ve bakım yapıldığı iddiası bilirkişi raporunda çürütülmektedir. Benim istifamdan kazanın yaşandığı güne kadar 18 hafta geçmiş, 6 kez direkler kontrol edilmiştir ya da edilmesi gerekiyordu” ifadeleriyle kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. 

Mahkeme Hakim Tokmak

SON SÖZÜ "ÖZGÜRLÜĞÜMÜ İSTİYORUM" OLDU

Antalya Körfez Gazetesi Ertuğrul Gün'ün haberine göre Kocagöz mahkeme heyetinin kendisine verdiği son sözdeyse "Asla merhamet dilenmiyorum. Bir suçum varsa tutukluluğuma devam edilsin. Belediye başaknığını kazandıktan sonra sadece 2 gün koltuğumda oturdum. Ben ANET A.Ş. yönetim kurulundan 28 Kasım 2023 yılında istifa ettim. Kepez benden hizmet bekliyor. Özgürlümü istiyorum" cümlelerini kullandı. 

Mahkeme Salonu Hakim

MAHKEME HEYETİNİN KARARI

Mahkemenin devamında savcı mütealasında tutukluluğun devamı istenirken Mesut Kocagöz'ün avukatları mütealaya itiraz ederek adli kontrol kararı verilmesini talep etti. Son sözleri dinledikten sonra karar veren mahkeme heyeti CHP'li Mesut Kocagöz'ün tahliyesine karar verdi. Kocagöz'e yurtdışına çıkma yasağı uygulanacak.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN