Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs 1980 yılında polisin kurşunuyla hayatını kaybeden Arif Koparan’ın hayatını kaybettiği Kalekapısı’nda anma töreni düzenledi.

Antalya’da 150 gemi 19 Mayıs için bir araya geldi Antalya’da 150 gemi 19 Mayıs için bir araya geldi

ARİF KOPARAN'I ANDILAR

Antalya Gençlik Örgütü’nün (ANT GÖR) kurucuları arasında yer alan 14 yaşındaki Arif Koparan 1980 1 Mayıs kutlamaları sırasında Kalekapısı’nda vurularak hayatını kaybetti. Arif Koparan için Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri anma töreni düzenledi. Emek ve Demokrasi Güçleri’nin basın bildirisini okuyan Taylan Sönmez, “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçiler, emekçiler zamlara, yoksulluğa, hayat pahalılığına, sömürüye ve savaşa karşı fabrikalardan, iş yerlerinden,  mahallelerden taleplerini haykırmak için sokağa çıkıyor. Bu toprakların 1 Mayıs tarihi aynı zamanda mücadele tarihidir. Tarihinde birçok yasak, saldırı ve direniş görmüş olan bu gün bizler için önemini arttırarak devam ettirmektedir. Bugün nasıl yasaklar 1 Mayıs’ın önünde bir engel oluşturamıyorsa geçmişte de yasaklar mücadele azmini durduramamıştı" ifadelerine yer verdi.

"ARİF ÖLDÜĞÜNDE 14 YAŞINDAYDI"

44 yıldır acının durmadığını söyleyen Sönmez, "1978 Maraş Katliamı sonrasında sınırlı illerde başlayan sıkıyönetim uygulamaları doğrultusunda Antalya ilinde de yasal yürüyüş ve mitinglerin birçoğu yasaklanıyordu. 1 Mayıs 1980 yılında da dönemin muktedirleri 12 Eylül’e giden süreçte 1 Mayıs’ın Antalya’da kutlanmasını yasaklamışlardı. Antalya’nın işçileri, gençleri, kadınları, devrimcileri bu yasağı tanımamış ve 1 Mayıs günü, Muratpaşa camisinin bulunduğu alandan yürümeye başlamışlardı. ANT-GÖR’ün örgütleyicileri arasında olan kitle bir anda binlerce kişilik bir kalabalık oluşturmuş ve Cumhuriyet Meydanı’na gitmek için şu an bulunduğumuz Kalekapısı’na gelinmişti. Tam o sırada polis ve askerler kitlenin önünü kesmiş ve müdahaleye hazırlanıyorlardı. Bütün polisler silahlarını çekmişler ateş pozisyonu almışlardı. Kortejin en önündekileri polis gözaltına almaya çalışıyor kitle de onlara kenetlenerek gözaltına vermemeye çalışıyordu. O sırada silah sesleri duyuldu ve kitlenin üzerine ateş edilmeye başlandı.  İşte Arif Koparan bu esnada vurularak yere düştü. Arif' o anda yaşamını yitirdi. Öldürüldüğünde daha 14 yaşındaydı Arif. 44 yıldır bu acıyı yaşamaya devam ediyoruz.” dedi. 

"ARİF KOPARAN'I 1 MAYIS MEYDANLARINDA YAŞATIYORUZ"

Arif Koparan’ın hayatını kaybetmesine neden olan polislerin yargı önüne dahi çıkartılmayıp dosyanın kapatıldığını belirten Sönmez, “Türkiye tarihinde birçok kez görülen faili belli olan ancak ortaya çıkartılmayan cinayetlerden biri de 44 yıl önce bu alanda yaşanmıştır. Arif’in katilleri 12 Eylül karanlığı ile birlikte birçok katil ile beraber kayıplara karışmıştır. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak her yıl burada Arif Koparan’ı unutmadığımızı ve onu 1 Mayıs meydanlarında yaşattığımızı bir kez daha haykırmak için toplanıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

"ARİF İNADIMIZDA YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR"

1 Mayıs'ta büyük bir coşkuyla meydanları doldurduklarını söyleyen Sönmez, “Yine 1980 yılında olduğu gibi 44 yıl sonra bu meydanlar; işçilerin, köylülerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin, LGBTİ+’ların ve tüm ezilenlerin slogan sesleri ile yankılanıyor. Arif gibi yüzlerce yoldaşımız 1 Mayıs direnişlerinde hayatını kaybetmiştir. Ancak hala 1 Mayıs büyük bir coşkuyla ve büyük bir kitlesellikle meydanları doldurmaya devam ediyor. Bu inat ve mücadele azmi hayatını kaybeden yoldaşlarımızla bizim yollarımızı kesiştirip onlarla tarihi bir bağ kurmamızı sağlıyor. Arif Koparan şahsında 1 Mayıs’larda hayatını kaybeden herkesi buradan bir kez daha anıyoruz. Arif 1 Mayıs mücadelemizde, azmimizde ve inadımızda yaşamaya devam ediyor.” diyen Taylan Sönmez, “1 Mayıs Meydanının Taksim Meydanı olduğunu büyük bir inatla savunan binlerce insanın yoldaşları olarak da buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Taksim Meydanı 1 Mayıs Meydanı’dır, yasaklanamaz. 1977 yılında Taksim’de kaybettiğimiz yoldaşlarımızı da buradan bir kez daha anıyoruz.” dedi.  

Muhabir: BÜLENT ÖNER