Antalya'nın tarihi Kaleiçi'nden sonra surlar dışında kurulan ilk Türk mahallesi olma özelliğini taşıyan Balbey Mahallesi 35 yıldır kentsel dönüşüm bekleyişinde.

BÜYÜKŞEHİR KAZMAYI VURDU AMA...

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Balbey Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yıkımlar tamamlanıp ilk temel atma töreni gerçekleştirilmiş olsa da mahalle hala uyuşturucu bağımlılarının ve kâğıt toplayıcılarının çöküntü alanı haline gelmiş durumda. Balbey Mahallesi'nin çöküntü alanı haline gelmesi turizme de olumsuz etki ediyor. Mahallenin Kale Kapısı'na ve AVM'ler bölgesine yakın olması kentteki turizmin imajını olumsuz etkiliyor. 

Balbey Mahallesi Eski Evler

BALBEY'DE BAŞLAYAN DÖNÜŞÜM GÖSTERMELİK Mİ?

Antalya Mimarlar Odası Başkanı Hasan Çerçiler, Büyükşehir'in çalışmaları hakkında konuştu. Kentsel dönüşümün toplulaştırmayla yapılmasının bir sonuç vermediğinin altını çizen Antalya Mimarlar Odası Başkanı Hasan Çerçiler, yapılması planlanan dönüşümün parsel parsel olacak şekilde devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Çalışmaların göstermelik olduğunun altını çizen Çerçiler, "Balbey'in dönüşümü Menderes Türel Başkan zamanında başlayan bir süreç. Üzerinden 8 yıl geçti, elde hiçbir şey yok. Büyükşehir'e büyük görevler düşüyor. Cephedeki 3-4 binayı dönüştürmekle Balbey'in dönüşümü sağlanamaz” dedi.

Balbey Mahallesi Otopark Sorunu

"TOPLULAŞTIRMAYLA DEĞİL, PARSEL PARSEL YAPILMALI"

Çerçiler, kentsel dönüşümün parsel parsel yapılması gerektiğini savunuyor. "Parsel parsel yapılacak çalışmada oradaki malikler izin verirse daha hızlı bir dönüşüm olur” diyen Çerçiler, “Balbey'in daha fazla değer kazanması için bir an evvel dönüşmesi gerekiyor” dedi.

Balbey Mahallesi'nin kaderi ne olacak? Uyuşturucu ve kâğıt toplayıcılarının çöküntü alanından kurtulup kentsel dönüşümle mi modern bir mahalleye dönüşecek, yoksa bu çöküntü Antalya'nın turizmine gölge mi düşürecek?

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ