Kurban Bayramı'na yaklaşırken, Antalya'da bıçak bileyicilerinde yoğunluk yaşanıyor. Özellikle Muratpaşa ilçesinde bulunan Sobacılar Çarşısı'nda bileyiciler mesai yapıyor. Kurbanlık kesecekler, bıçak ve satırlarını biletmek için çarşıda bulunan bıçakçı dükkanlarına geliyor. Bıçak ve satırlarını biletmek isteyenler, üzerlerine isimleri yazılı kağıtlar ile dükkana bıçaklarını bırakıyor. Sıraya giren vatandaşlar randevu alıyor. 

İŞİ ERBABINA YAPTIRMAK ÖNEMLİ 

Sobacılar Çarşısı'nda babası Mustafa Bıçakçılar ile çalışan Özen Bıçakçılar, bayram öncesi işlerin yoğun olduğunu söyledi. Kurban kesecek vatandaşlara biletme konusunda uyarılarda bulunan Bıçakçılar, "Bıçağın keskin olması önemli, sonuçta kurban kesiyoruz. Bu işi erbabına yaptırmak önemli. Vatandaşlardan rica ediyorum, yol kenarlarında bulunan ayakkabıcıya, lastikçiye ve büfecilere bıçak biletmesinler. Ustasına yaptırsınlar" dedi.

Berberler randevu sistemine geçiyor! Bayram yoğunluğunda saç sakal sırası beklemek tarihe karıştı! Berberler randevu sistemine geçiyor! Bayram yoğunluğunda saç sakal sırası beklemek tarihe karıştı!

5 KUŞAKLIK BIÇAKÇILIK GELENEĞİ

Bıçakçılık mesleğini 5 kuşaktır sürdüren Özen Bıçakçılar, "Bu meslekte çırak yetişmiyor. Bu işi 1875 yılından beri yapıyoruz. 5'inci kuşağım. Oğlumuz da inşallah bu işi yapacak, 6'ncı kuşak olarak devam edecek. İnşallah bu işi oğluma bırakacağım, oğlumuzla devam ettireceğiz" diye konuştu.

Kaynak: DHA