Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, Antalya'nın tarihi Demirciler Çarşısı'nda kurbanlık kesimi için gerekli olan bıçak ve satırların bilenmesi işleri yoğunluk kazanmaya başladı. Ancak bu yıl işler, önceki bayramlara kıyasla oldukça durgun geçiyor. Çarşıda yıllardır bıçak bileme işiyle uğraşan ustalar, müşteri sayısının azaldığını ve eskisi gibi yoğun bir talep olmadığını ifade etti. 

“BU YIL İŞLER BEKLEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL" 

Çarşıda bıçak bileme hizmeti veren Mehmet Şakar, işlerin durgunluğundan şikayetçi. Geçen yıllara nazaran bu yıl hiç iş olmadığını belirten Şakar, “Her yıl bayram öncesi yoğun bir talep olurdu, gece geç saatlere kadar çalışırdık. Ancak bu yıl işler beklediğimiz gibi değil. İnsanlar ekonomik sıkıntılar nedeniyle belki de bıçaklarını bilemeye bile getiremiyorlar. Sanırım millette para yok. Ya da vatandaşımız Kurban Bayramının farkında değil. 64 yaşındayım çocukluğumdan beri bu işi yaparım böyle bir dönem görmedim” dedi. Mehmet usta, bıçak bileme işinin 20 TL, satır bileme işinin ise 50 TL olduğunu belirtti. 

BIÇAK BİLEME USTALARI VATANDAŞLARI UYARDI

Bıçak bileme ustaları, vatandaşlara daha sağlıklı ve güvenli kesim yapabilmeleri için bıçaklarını ve satırlarını mutlaka bilettirmeleri gerektiğini belirtti. Keskin bıçakların hem hayvanların acı çekmemesi hem de kesim işleminin daha hızlı ve güvenli olması açısından önemli olduğunu söylediler. Antalya Demirciler Çarşısı'nda bayram hazırlıkları bu yıl biraz daha sönük geçse de bileme ustaları her zamanki titizlikleriyle çalışmalarına devam ediyor. Bir başka bıçak bileme ustası Mahmut Findesoğlu ise işlerin normal gittiğin söyledi. 365 gün bıçak ve satır bilediğini belirten Findesoğlu, sadece Kurban Bayramı’na odaklanmadığını belirtti. 

“BİLENEN BICAK KURBANA EZİYET VERMEZ"

Mesleğini en iyi şekilde yaptığını belirten Savaş Tezgin de bazı vatandaşların bıçaklarını bilettiğini birçok kişinin de yeni bıçak almak istediğin söyledi. Vatandaşlara bıçaklarını biletmesi için uyarılarda bulunan Tezgin, “Bilenen bıçak hem kurbana eziyet vermez, hem de daha güvenli olur. Kasaplarımız dikkat etsin, özellikle acemi kasaplar kullanırken daha dikkatli olsunlar” sözlerine yer verdi. 

ANTALYA'DA SICAK HAVA ÇARŞIYI VURDU 

Çarşıda bıçak satan Murat Yıldız ise, kurbanlık bıçakların fiyatının 20 TL’den başladığını ifade ederek, 500 TL’ye kadar çıktığını söyledi. Yıldız, işlerin ne zaman olduğu gibi normal seyrinde devam ettiğin sözlerine ekledi. Diğer taraftan aşırı sıcak havadan dolayı vatandaş dışarı çıkmak istemeyince kentin en çok kullanılan ve alışveriş yapılan kapalı yol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi de boş kaldı. Bayrama 2 gün kalan cadde üzerinde yaşanan sakinlik gözlerden kaçmadı.

 
 

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN