Antalya Büyükşehir Belediyesi 26 Mayıs 2024 Pazar günü Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde Antalya’nın ilk Tür Say etkinliğini gerçekleştiriyor. Etkinlik belirli bir alanda yaşayan canlı türlerinin tespit edildiği bir biyolojik çeşitlilik çalışması olarak gerçekleşecek. Uzman doğa bilimcileri, doğa rehberleri ve vatandaşların katılımıyla yapılacak etkinlik, doğa ve doğa koruma konularına ilgiyi artırmayı ve tür çeşitliliğini ortaya koymayı hedefliyor. 

DOĞA VE BİTKİ MERAKLILARININ DİKKATİNE 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Doğa Koruma Merkezi Vakfı (DKM), Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve AÜ Bitki Bilim Topluluğu iş birliğiyle Antalya'nın ilk Tür Say etkinliği düzenleniyor. 26 Mayıs 2024 Pazar günü Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi'nde gerçekleşecek etkinlik, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü'nde Antalya'nın biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmeyi ve iklim değişikliğiyle mücadelede doğa koruma bilincini artırmayı amaçlıyor. Uzmanlar ve doğa rehberlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik, Akdeniz Üniversitesi'nin zengin bitki çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Bu etkinliğin, gelecek yıllarda düzenli olarak gerçekleştirilerek Antalya'nın sürdürülebilir etkinliklerinden biri haline gelmesi hedefleniyor.

TÜR SAY NEDİR?

Tür Say belirli süre içinde, belirlenen bir alanda yaşayan canlı türlerinin kayıt altına alındığı bir biyolojik çeşitlilik tespit çalışmasıdır. Alanında uzman doğa bilimciler, gönüllü doğa rehberleri ve vatandaşların geniş katılımıyla bir maraton şeklinde gerçekleştirilir. Amacı, bir yandan halkın doğa ve doğa koruma konularına ilgisini çekmek, bir yandan da korunması istenen alanın tür çeşitliliğini ortaya koymaktır. Vatandaş bilimi kapsamında birçok tür tespit edilirken, doğada keyifli vakit geçirilir. Etkinliğe katılan doğaseverler, onarlı gruplara ayrılarak, her gruba bir doğa rehberi eşlik eder ve bir harita verilir. Haritada belirtilen araziye giden gruplar, gördükleri canlı türlerinin fotoğrafını çekerek ve iNaturalist uygulaması TürSay2024 projesine kayıt eder. Bu şekilde katılımcılar bilim insanlarının arazide nasıl çalıştıklarını, ne tür araç ve yöntemler kullandıklarını gözlemleme olanağı bulur.

KATILIMCILARA SÜRPRİZ ÖDÜLLER

En çok canlı gözlemi yapan katılımcıya DKM yayınlarından Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi hediye edilecek. Katılımın 50 kişiyle sınırlı olduğu etkinliğe katılmak isteyenler https://forms.gle/b4YTFKY6pgF4tioS7 linkinden kayıt yaptırabilecek.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi-Bülten