Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Yörükler Derneği İl Beyi Mustafa Acarbulut, Yörük Obası Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Duman, “Antalya’nın Güneyi Akdeniz, Kuzeyi Toroslarla, yaylalarla çevrili dünya gözdesi bir şehirdir. Asırlardır bağrında Yörük Türkmen kültürünü barındırır. Bu kültürü yaşamla buluşturacak olan bu proje turizmde Antalya’mızı farklı bir noktaya taşıyacak” dedi. Yörük İl Beyi Mustafa Acarbulut ise “Antalya’da hepimiz el ele vererek projenin yaşama geçmesini sağlayacağız” şeklinde konuştu. 

YÖRÜK KÜLTÜRÜ PROJESİ NEDEN HAYATA GEÇİRİLEMEDİ?

Antalya’nın Korkuteli ilçesine yakın bir noktada yer alan arazide hayata geçirilmek istenen Oba Projesi Orman Bölge Müdürlüğü’nün yüksek kiralama bedeli nedeniyle hayata geçemedi. Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Yörükler Derneği İl Beyi Mustafa Acarbulut, Yörük Obası Projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte Antalya’nın ekolojik turizm anlamında önemli bir noktaya geleceğine dikkat çektiler. Projenin uzun süredir hayata geçirilememesinde yüksek kira bedelinin engel olduğu ifade edildi. 

Yörükler Projesi

YÖRÜKLERİN KÜLTÜREL DOKULARI BU PROJEDE YER ALACAK

Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Yörükler Derneği İl Beyi Mustafa Acarbulut, “Bir beldenin şehir kimliğini belirleyen önemli değerlerden biriside bağrında barındırdığı insanların kültürel dokularıdır. Bu anlamda Yörük Türkmen Kültürü Antalya’nın kent kimliğini kazanmasında ve kentlileşmesinde önemli katkısı olacaktır” şeklinde konuştular. Dernek Başkanı Abdullah Duman açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bu anlamda Yörükler Derneği üyeleri ve gönüllüleriyle Korkuteli/Yazır mevkiinden tapulu bir yer aldık. Orman Bölge Müdürlüğünden de çalılık, makilik fakat statü olarak orman olan bir yeri de dernek olarak kiralamak için müracaatını yaptık. Buraya kadar geçen sürede önceki dönem Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Antalya milletvekilimiz Mustafa Köse’ye, önceki dönem Valimiz Ersin Yazıcı’ya ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca projemizin devamı konusunda Antalya Valisi Hulisi Şahin ve Korkuteli Belediye Başkanımız Saniye Caran  ile görüşmemizde projemize tam destek vereceklerini duymak bizleri ziyadesiyle mutlu etti.”

PROJE MECLİS ONAYI BEKLİYOR

Duman, projeyle ilgili Kokuteli Belediye Meclisi’nde onayın beklendiğini dile getirerek, “Dosyamız 1/1000 lik plan için Korkuteli Belediyesinde meclis onayı için bekliyor. Orman Bölge Müdürlüğünden talebimizde Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nde bekliyor. Antalya Valimiz Hulisi Şahin ve Korkuteli Belediye Başkanımız Saniye Caran ile görüşmemizde projemize tam destek vereceklerini duymak bizleri ziyadesiyle mutlu etti” dedi. 

PROJE KAPSAMINDA NELER YER ALACAK?

Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve Yörükler Derneği İl Beyi Mustafa Acarbulut projenin içeriğine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundular:

“Projemiz ekolojik turizm kapsamında yapılacaktır. Proje alanında, gelen misafirlerin canlı yörük hayatını görebileceği alanlar bulunacaktır. Proje içinde canlı hayvan ağılları yapılacak, ayrıca bu hayvanlar gelen misafirlerimiz tarafından otlamaya çıkarılacaktır. Yörük kültürü içerisinde bulunan el işlemelerinin üretilip, aynı zamanda atölyelerde yapımı gösterilip, sergilemeleri yapılacaktır. Geleneksel oyunların sahada uygulanacağı yerler yapılacaktır. Proje sahamızda ayrıca İslamiyet öncesi inançlar ve sonrasının tanıtıldığı yerlerimizde olacak. Halı, kilim tezgahlarımız ve geleneksel doğa dostu kök boya üretilerek tanıtımları yapılacaktır. Yörük Türkmen kültürü içerisinde geleneksel düğünlerimiz yaşatılacaktır.  Kurulacak otağlarda gençlerimizle birlikte eğitici sempozyum ve uygulamalı etkinlikler yapılacaktır. Kaybolmaya yüz tutmuş Yörük, Türkmen Kültürümüz gelecek kuşaklara aktarılması ana temamızdır. Ayrıca şifalı otlar ve bunlarla alakalı endemik bitki bahçeleri yer alacak, geleneksel şifacılık yaşatılacaktır. Ekolojik sahamızda kurulacak büyük otağlarımızda Yörük Türkmen Kültürü üzerine uluslararası ve ulusal Çalıştay ve sempozyumlar yapılacaktır. Kısaca ekolojik alanımızda Yörük yaşamını tanımaya gelen misafirlerimize zamanda yolculuk yaptıracağız.”


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER