Antalya yükselişe geçen işçi maliyetleri ve çimento fiyatları inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Bu duruma ilk olarak inşaat sektöründe yer alan STK’lar tepki göstermişti. İnşaat sektöründe yer alan meslek örgütleri, maliyetlerin bu şekilde artmaya devam etmesi halinde inşaatların durdurulacağını açıklarken, TUİK tarafından yayınlanan 'İnşaat Endeks Raporu' da müteahhitlerin açıklamalarını destekledi. 

İŞÇİLİK ENDEKSİNDE REKOR ARTIŞ

TÜİK’in açıkladığı verilere göre bina inşatlarının maliyeti giderek artıyor. TÜİK’e göre inşaat maliyet endeksleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla bu yıl yüzde 68 oranında artış gösterdi. 2024 Mart'ında inşaat malzeme endeksi ise bir önceki yılın önceki ayına göre yüzde 54'lük yükseliş gösterdi. İşçilik endeksi ise yıllık bazda rekor kırarak yüzde 108 oranında arttı.

ANTALYA'DA MÜTEAHHİTLER İNŞAATLARI DURDURABİLİR 

Geçtiğimiz günlerde inşat maliyeti artışlarına dikkat çeken KEMDER Başkanı Mehmet Ali Ünal, “Üretici firmaların daha fazla para kazanma hırsı ortadadır. Önceliğimiz, Ticaret Bakanlığı’na müracaat etmek. Gerekirse inşaatları durdurma yoluna gideceğiz” diyerek uyarılarda bulunmuştu. 

ANTALYA EN PAHALI ÇİMENTOYU KULLANIYOR

Yerel seçimler sonrası çimento fiyatlarına fahiş zam geldiğine dikkat çeken Ünal, “Seçimden sonra yüzde 20-25 arasında bu fiyatlara yansıdı. Çimentoya gelen zamlarla beraber beton fiyatları da tırmanışa geçti. Antalya’da en pahalı çimentoyu tüketiyoruz.  Şu anda herkes çimento ve beton fiyatlarından mustarip” demişti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İFLAS HABERLERİ PEŞ PEŞE GELİYOR

Türkiye’deki döviz kuru, artan inşaat ve işçi maliyetleri sonucu pek çok uluslararası ve yerel ölçeteki inşat firması iflas bayrağı çekmeye başladı. Türkiye başta olmak üzere Körfez ve Orta Asya ülkelerinde devasa projelere imza atan 60 yıllık inşaat firması da geçtiğimiz hafta iflas ettiğini açıklamıştı. 

Bina Insaati Yaptirilacaktir 1632555479

İNŞAATLARDA ELEMAN SORUNU 

Antalya’da inşaat sektörü yılın 12 ayı boyunca hareketli fakat müteahhitler çalışacak eleman bulamıyor! Geçtiğimiz aylarda Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail İltemir, 5 bin işçiye ihtiyaç duyduklarını, günlüğü 3 bin liradan aylık 78 bin lira ücretle işçi aradıklarını ancak bulamadıklarını açıklamıştı.

İNŞAATLARDA SURİYELİ İŞÇİLER ÇALIŞIYOR

400 işçinin inşaatlarında çalıştığını ama özellikle Türk işçisi bulmak konusunda sıkıntı çektiklerini söyleyen Başkan İltemir, “Şu an yanımızda Suriyeli, Afganistanlı ve İranlı işçiler var. İşçilerin yarısı Türkiye'den değil. İşçi ve usta sıkıntımıza acil çözüm bulunması lazım" açıklamasında bulunmuştu. 

Insaat Isci


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP