Antalya'nın gözde plajlarından Konyaaltı Sahili'nde özel işletmelerin kıyı işgalleri büyük tartışmalara yol açıyor. TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu'nun açıklamasına göre, birçok otel ve işletme ecrimisil adı altında kesilen cezaları kira bedeli gibi algılayarak kıyıları özel mülk gibi kullanıyor. Bu durum, kıyı alanlarında kaçak yapılaşma ve işgallerin artmasına neden oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmelerden olumlu geri dönüş alınamaması ve taleplerin yanıtsız kalması da endişeleri artırıyor. TMMOB, yetkilileri göreve çağırarak kıyıların halkın ücretsiz kullanımına açık olması gerektiğini vurguluyor.

KONYAALTI SAHİLİ ÖZEL İŞLETMELERE KURBAN EDİLİYOR!

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Antalya'nın en gözde plajları arasında yer alan Konyaaltı Sahilinde yaşanan kıyı işgallerine karşı harekete geçti. Konyaaltı Sahili Özel İşletmelere Kurban Ediliyor başlıklı basın açıklamasında, EMO Antalya Şubesi Yön. Kur. Başkanı TMMOB Antalya İKK Adına İKK Sekreteri Şaban Tat, 640 kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye'nin en önemli turizm kenti olan Antalya'da birçok otel ve işletmenin kıyıları özel mülkü gibi kullandığını ifade etti.

Antalya'da anayasaya aykırı işgal! O bölgeler göz göre göre talan ediliyor Antalya'da anayasaya aykırı işgal! O bölgeler göz göre göre talan ediliyor

ŞEZLONGLAR DENİZLE ARASINDA 1.5-2 METRE BIRAKIYOR!

Özel işletme ve oteller, kıyıda yaptıkları işgaller için ecrimisil adı altında para cezaları alıyor. Fakat bu cezalar caydırıcı olmuyor ve işletmeler bu cezaları kira bedeli olarak görüyor. Bu durum, kıyı alanlarında kaçak yapılaşma ve işgallerin artmasına neden oluyor. Konyaaltı Sahili'nde işletmeler, şezlong ve localarını kıyıya kadar yerleştirerek denizle şezlonglar arasında sadece 1.5-2 metrelik bir mesafe bırakıyor. Birçok bölümde vatandaşların kıyıya erişimi engelleniyor.

Bodrum’da kıyı eylemi arbedeye dönüştü! Otel yetkilileri polis ve basın mensuplarına saldırdı Bodrum’da kıyı eylemi arbedeye dönüştü! Otel yetkilileri polis ve basın mensuplarına saldırdı

TALEPLERE YANITSIZ KALDI

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı görüşmelerden ve basın açıklamalarından herhangi bir olumlu geri dönüş alamadığını açıkladı. Kurul, 2023 yılında Milli Emlak Müdürlüğü'ne protokol ile kiraya verilen yerlerin denetimlerinin yapılması, sonrasında işletmelerin projeye uygun hale getirilmesi ve eğer gerekiyor ise protokolün iptal edilmesi talepli başvurularına da herhangi bir yanıt alınamadığını belirtti.

TMMOB: "YETKİLİLER GÖREVE!"

TMMOB, Konyaaltı Sahili 2. Etap olarak adlandırılan Boğaçayı Liman arasındaki alanda işgallerin önüne geçilmesi için de ilgili kurumları göreve çağırdı. Şaban Tat, "Tüm yurttaşlarımız tarafından bilinmelidir ki; kıyılardan yararlanmada herkes eşittir ve özel işletme sahipleri tarafından, vatandaşlarımızın sahil bandını ücretsiz kullanması Anayasa ve Kanunlara göre engellenemez" dedi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ