Kızamık vakalarının arttığı Iğdır’daki Devlet Hastanesi’nde alınan tedbirler ülke gündeminde geniş yer bulurken, kızamık salgınıyla ilgili bir gelişme de Antalya’da yaşandı. Antalya genelinde artış gösteren vakalarla ilgili harekete geçen İl Sağlık Müdürlüğü tespit ettiği hastalara salgın dozu uygulamaya başladı. 

KIZAMIK SALGINI IĞDIR’DA PATLAK VERDİ

Iğdır'da 150'si doktor 480 sağlık çalışanın bulunduğu Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi'nde, acil serviste görevli bir doktorun testlerinde kızamık görülmesi üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, olası bir salgın durumuna karşı harekete geçti. Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi'nin bahçesine, aşı ve triaj üniteleri kuruldu. Hastanenin içindeki iki bölümde de izolasyon alanları oluşturuldu.

ANTALYA’DA KIZAMIK ALARMI

Antalya’da da kızamık salgına karşı İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. İlgili ekipler tarafından kızamık vakasının görüldüğü kişilerle temas halinde olan vatandaşlar tek tek belirleniyor. Belirlenen vatandaşlar ise kayıtlı oldukları aile sağlığı merkezlerine bildiriliyor. Aile sağlığı merkezlerine bilgileri iletilen vatandaşlar, buradaki doktor ve hemşirelerce tek tek telefonla aranıyor ve salgın dozu için sağlık merkezlerine yönlendiriliyor. 

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

İLK 3 GÜN BELİRTİLERİ:

  • Hafif veya yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık. Üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak içinde beliren, küçük beyaz noktalar (Koplik lekeleri) kızamık için tanı koydurucudur.

4-8 GÜN KIZAMIK BELİRTİLERİ:

  • Yüksek ateş (39o -40oC), karakteristik döküntü. Döküntü, kulak arkasından başlayarak yüze, oradan gövdeye ve daha sonra da kol ve bacaklara yayılır. Bir süre sonra aynı sırayı izleyerek solar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir.

  • Göz konjunktivası iltihabı (konjunktivit) görülebilir. Gözler ışığa karşı hassaslaşır.

Muhabir: VELİ AKOĞLU