Antalya'da C plakalı servis araçları sahipleri, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) önünde düzenledikleri eylemle korsan araçlara tepki gösterdi. Servisçiler, yetkisiz servis hizmeti sunan korsan araçların ekmeklerini ellerinden aldığını ve haksız rekabete yol açtığını savunuyor.

EYLEMDE NELER KONUŞULDU?

Eylemde konuşan servisçi Hasan Çetinkaya, 5216, 5393 ve 2918 sayılı kanunlara göre öğrenci ve personel taşımacılığının sadece C plakalı araçlar tarafından yapılabileceğini vurguladı. Çetinkaya, D2 ve D3 yetki belgesi ile personel taşıyan araçların bu işi yapmaya yetkili olmadığını ve bu durumun haksız rekabete yol açtığını söyledi.

SERVİSÇİLER NE İSTİYOR?

Birçok servis aracının kasko dahi yaptıramadığını ve yol belgesi alacak parayı bulamadığını belirten Çetinkaya, servisçilerin ekmek paralarını zor şartlar altında kazandıklarını dile getirdi. Çetinkaya, yetkililerden kanunların uygulanmasını ve korsan taşımacılığın önlenmesini talep etti. Servisçiler, kanunda yer alan "Şehir içi mücavir alan içerisinde C plakalı araçlar ile öğrenci ve personel taşımacılığı yapılır" maddesinin uygulanmasını ve denetlenmesini istiyor. Ayrıca D2 ve D4 yetki belgesi ile çalışan araçların kendi çalışma alanlarına girmesini ve işlerini gasp etmesini engellenmesini talep ediyor.

YETKİLİLER NE DEDİ?

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül, sorunun geçmiş yıllara dayanan bir sorun olduğunu ve yaptıkları çalışmalar ile sonuca yakın olduklarını belirtti. Şengül, turizm sezonunda plakalı araç sayısının yetersiz kaldığını ve bu durumun korsan taşımacılığa yol açtığını kabul etti. Şengül, yetkililerin sorunun çözümü için çalıştığını ve en kısa zamanda servisçilerin sorunlarının çözüleceğine inandığını söyledi.

Kaynak: İHA