Tarım ve Orman Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı'nda vatandaşların kurban ibadetini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Bu kapsamda, Bakanlığın geliştirdiği "Tarım Cebimde" uygulaması, vatandaşların satın almak istedikleri kurbanlıkların aşılarını ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığını sorgulayabilmelerine imkân sağlıyor.

KURBANLIK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Antalya’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlı alacak vatandaşlar uyarıldı. Kurbanlı alacak vatandaşları uyaran Tarım ve Orman Bakanlığı dikkat edilmesi gereken hususları resmi internet sitesinden yayınladı. Yapılan uyarı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle mobil uygulama mağazalarından "Tarım Cebimde" mobil uygulaması cep telefonuna indirilir. Herkese açık "Hayvansal Üretim" ana menüsünden “Küpe Sorgulama" alt menüsü seçilir. Gelen menüde büyükbaş veya küçükbaş hayvan seçimi yapıldıktan sonra satın alınmak istenen hayvanın küpe numarası girilerek "Sorgula" butonuna tıklanır. Gelen sonuçlarda hayvanın yaşı, türü, ırkı ve aşıları hakkında tüm bilgiler görülebilir”

KURBANLIĞIN SECERESİ BU UYGULAMADA ÇIKIYOR

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızın ilgili tüm birimleri sahada olacak. Ancak bizim ekiplerimizin olmadığı noktada Tarım Cebimde uygulaması ile vatandaşlarımız satın alacakları hayvanların kontrollerini yapabiliyor. Çok kısa süre içinde hayvanın şeceresi görülebiliyor"

Kurbanlık Dana Iha

Muhabir: BÜLENT ÖNER