Antalya'nın Kaş ilçesinde yer alan Mavi Mağaraher yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Kara yolu ile ulaşımın olmadığı Mavi Mağara'ya sadece deniz üzerinden gidilebiliyor. Peki, mağaraya ulaşanları bekleyen tatsız sürpriz ne? Mağaraya ismini veren mavi renk nasıl oluşuyor? Birlikte okuyoruz...

ANTALYA'DAKİ DOĞA HARİKASI: MAVİ MAĞARA!

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan ve kentin gizli cennetleri arasında bulunan Mavi Mağara, 1972 yılında Temuçin Aygen tarafından keşfedildi. Oluşması milyonlarca yıl alan eşsiz güzellikteki Mavi Mağara, eski medeniyetler tarafından tanrının hediyesi olarak kabul görüyordu. Kaş’ın turizm merkezlerinden biri olmasında büyük pay sahibi olan Mavi Mağara, temizliği ve güzelliği ile birçok çevre ödülüne layık görülmüş durumda. 50 metre uzunluğa ve 40 metre genişliğe sahip olan Mavi Mağara'nın içerisinde irili ufaklı olmak üzere birçok odacık ve su kanalı mevcut. 

ADI NEDEN 'MAVİ' MAĞARA?

Dünyada eşini çok az rastlanır bu eşsiz mağaranın özelliği, adı gibi mavi olması. Denizden mağara içerisine süzülen güneş ışınları, dar açının neden olduğu yansımayla mağaranın mavi renke bürünmesini sağlıyor.  Mağaranın içeresine girenler loş ve mavi ışığın etkisiyle bir anda gündüz aydınlığından geceye adım atarak adeta zaman algılarını kaybediyor. Bir başka ifadeyle Mavi Mağara'yı ziyaret edenler kısa süreli bir zaman yolculuğu yapmış hissi yaşıyor. Mavi Mağara sadece sunduğu görsel şölen ve yaşattığı zaman yolculuğu hissinin yanısıra Akdeniz Foku başta olmak üzere, içerisinde barındırdığı deniz canlılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. 

MAVİ MAĞARA'DA ZİYARETÇİLERE TATSIZ SÜRPRİZ!  

Yaklaşık 1 yıldır Mavi Mağara'ya ulaşan ziyaretçilerse tatsız bir sürprizle karşı karşıya kalıyor. Turistlerin büyük ilgisine sahip olan mağaranın girişi 2023 yazında alınan bir karar sonucu zincir ile kapatıldı. Mavi Mağara girişinin zincirle kapatılmasının nedeniyse Akdeniz Foklarının üreme alanı haline gelmesi. Dünya genelinde sayıları 900'e kadar düşen Akdeniz Foku'nun 100'ü Türkiye denizlerinde yaşıyor. Nesli tükenme tehlikesi altındaki sevimli dostlarımızın Akdeniz kıyılarındaki en uğrak noktaları arasında Mavi Mağara'da yer alıyor. Hal böyle olunca da yetkililer tarafından Antalya Kaş sınırlarında bulunan Mavi Mağara'nın girişi Akdeniz Foklarını korumak amacıyla zincirle kapatıldı. 

MAVİ MAĞARA'YA ULAŞIM SADECE DENİZ ÜZERİNDEN 

Kaş’ın sembolleri arasında yer alan Mavi Mağara'ya kara taşıtlarıyla gitmek imkansız! Kaş’a 18, Kalkan'a ise 6 kilometre uzaklıkta olan Mavi Mağara'ya kara yolu ile ulaşım yok. Mağaraya gitmenin tek yolu deniz ulaşımı. Fakat bu durum gözünüzü korkutmasın. Kaş civarından kalkan küçük motorlu tekneler ile 15 dakika gibi kısa bir sürede Mavi Mağara'ya ulaşabilirsiniz. Sabahtan öğlene kadar ışık alan Mavi Mağara'yı öğleden önce ziyaret etmeniz gerekiyor. Mağarayı öğleden sonra ziyaret etmeniz durumunda eşsiz maviliğine şahit olamazsınız. 


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP