Antalya’da 2023 yılı zeytin rekoltesinde yaşanan düşüşün etkisi bu aylarda kendini göstermeye başladı. Uygun alışverişin adresi olan semt pazarlarında dahi zeytinyağının litresi 800 liraya dayanırken sektör temsilcilerine göre Antalyalılar gelen zamların ardından ayçiçek yağına yöneldi.  

Antalya Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel sebze ve meyve fiyatları (17.05.2024) Antalya Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel sebze ve meyve fiyatları (17.05.2024)

ANTALYA'DA ZEYTİNYAĞI ALTIN DEĞERİNDE 

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde kurulan Cuma Pazarı’nda satışa sunulan zeytinyağının fiyatı altınla yarıştı. Yeni sezon üretimden elde edilen zeytinyağının litresi 800 liradan alıcı bulurken, bir önceki yıla ait zeytinyağının litresi ise 650 liradan satışa sunuluyor. Antalyalılar zeytinyağının litresine gelen zamların ardından ayçiçek yağı tüketimine yoğunlaştı.Gelen zamların ardından bazı fırsatçıların taklit ürün işine girdiklerini ifade eden sektör temsilcileri, vatandaşları bu ürünlere karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı.  

DÜŞÜK REKOLTE FİYATLARI TETİKLEDİ

Geçtiğimiz yıl zeytin rekoltesinde yaşanan düşüş ve yüksek enflasyon, zeytinyağı ve zeytin ürünlerinde fiyat artışına sebep oldu. Sektör temsilcileri, içinde bulunduğumuz zaman aralağında, perakende de, 1 litre zeytinyağı fiyatının 800 lirayı aştığını, fiyatların bin liraya kadar çıkabileceğini ifade etti.  

TAKLİT ÜRÜNLERE DİKKAT!

Zeytinyağı taklit ve tağşişi yapılabilen en uygun ürünler arasında bulunuyor. Olası fiyat artışları durumunda daha fazla taklit ve tağşiş zeytinyağının piyasaya girebileceği uyarısında bulunan sektör temsilcileri “Zeytinyağına ayçiçek, pamuk veya fındık yağı karıştırılıyor. Bakanlığın özellikle bu seneye dikkat etmesi gerek. Denetimler arttırılmalı” çağrısı yaptı. Uzmanlar ise merdiven altı ürünlere ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Tüketicilerimize, üreticimizin emeklerini çalan bu insanları tespit ettiklerinde veya bu tür yağları gördüklerinde, Alo 174 Gıda Hattı'na şikâyet etmelerini, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmalarını, kesinlikle ve kesinlikle bu yağları almamalarını tavsiye ediyoruz.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER