Jeoloji mühendisi Fahri Çelik, 13-14 Şubat tarihlerinde etkili olan ve Antalya'da 1 kişinin yaşamın yitirmesine neden olan sel felaketine ilişkin değerlendirmede bulundu. Deniz seviyesine yakın rakımda olan Konyaaltı plajına yakın bölgeler başta olmak üzere Kedriye ile eksi 1 rakımında olan Belek bölgesinin yapılamaşmaya uygun olmadığını söyleyerek çarpıcı uyarılar yaptı. 

"DÜZ ALANLARI ACİL TERK ETMEMİZ LAZIM"

Şehri geniş perspektiften değerlendiren jeolog Çelik, Antalya’yı genel itibariyle ‘denize yakın ve yerleşim yeri seçilirken rakıma dikkat edilmeyen’ bir lokasyon olarak tanımladı. Şehir genelinde çok yanlış yerlerde yerleşim kurulduğunu belirten Çelik, şunları sıraladı: “Çok yanlış yerlerde yerleşim yeri kurulmuş. Özellikle Antalya’da havaalanı tarafına baktığımız zaman orada herhangi bir risk yok. Fakat Konyaaltı plajı tarafı rakımı düşük ve denize yakın olduğu için risk taşıyor. Yerleşim yerini seçtiğimiz zaman dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri zemini düz olan yerlere ev yapmamak lazım ve denize yakın özellikle rakımı düşük yerlerden uzak durmamız gerekiyor. Yüksek yerlerde ev yapılmalı ki muhtemel bir sel felaketinden etkilenmeyelim. Konyaaltı plajı tarafı ve Mersin tarafına gidildiği zaman o taraflarda düz alanlarda çok fazla yerleşim yeri var. Tekrar söylüyorum kesinlikle düz alanları acil bir şekilde terk etmemiz gerekiyor.”

Öğrenci dostu çamaşır yıkama merkezi tüm Türkiye'ye örnek oldu Öğrenci dostu çamaşır yıkama merkezi tüm Türkiye'ye örnek oldu

Fahri Çelik Sel Felaketi

BELEK İÇİN ÜRKÜTÜCÜ UYARI 

Rakımı 10 metrenin aşağısında olan bütün ilçelere sel uyarısında bulunan Çelik, şöyle konuştu: “Belek ilçesine baktığımız zaman rakımı eksi 1 olduğu için yerleşim yeri olarak risk taşıyor. Büyük bir yağmurun ardından oluşabilecek sel felaketinde buraların tamamı su altında kalabilir. Bunun için buralar risklidir. Yetkililer konut yapacağı zaman rakıma dikkat etmesi gerekiyor. Rakımı 10 metrenin aşağısında olan bir yerde ev yapılmaması lazım. Oluşabilecek bir sel felaketinde Belek, Kadriye, Özlü ilçeleri son yaşanan felakette olduğu gibi yine su altında kalır. Bunun için tekrardan rakımı yüksek olan yerleri tercih etmemiz gerektiğini belirtiyorum.”
 

Kaynak: İHA