Antalya’daki teleferik kazasıyla ilgili hâkim önüne çıkan CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz suçlamaları kabul etmedi. 

“ŞAHSIMIN SUÇLANMASI HATADIR”

Antalya’da teleferik kazası sonrası tutuklanan ve 27 yıl hapis istemiyle yargılanan CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz mahkemede yaptığı savunmada, “28 Kasım 2023 tarihinde ANET A.Ş Genel Müdürlüğü görevinden Kepez Belediye başkanlığı için istifa ettim. Yönetim kurulu istifamın kabulüne karar verdi. Yeni yönetim kurulu başkan ataması yapıldı. Yetki devrini ben yapmışım gibi gösterilmesi hatalıdır. Sosyal güvenlik kurulundan çıkışımın ardından bir ücret almadım. Ticaret Gazetesi’ne geç başvurulmasında bir tasarrufum yoktur. Şirkete yaptırılan bakımlarda eksiklik olduğu iddiasını 28 Kasım 2023 tarihinden sonra görevde olmadığımdan dolayı kabul etmiyorum. Kaza tarihine kadar 4 ay 17 gün geçmiş. Bu süre zarfında 137 gün günlük, 18 haftalık 4 ay aylık bakım ve aylık ağır bakılar yapıldı. Bu durumda geçmişe yönelik şahsımın suçlanması hatadır. Önceki yıllarda bakım listesi karşılanmıştır” ifadelerine yer verdi. 

Ceza Mahkemesinde Duruşma Nasıl Olur

BİLİRKİŞİ RAPORLARINI ÖNE ÇIKARDI

Kocagöz, duruşma salonunda yaptığı savunmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Ben mühendis değil bir yöneticiyim. Türkiye’de bu işi en iyi yapan 2017’den beri aynı firma teleferiğin bakımını yapmıştır. Siyaset değişmesine rağmen bu firma değişmedi. Biz şirketin ne kadar tecrübeli olduğuna bakarız. Bu şirket birçok teleferik tesisine bakım yapıyor. Benim zamanımda bir kişinin dahi burnu kanamadı. Eksik ve yetkisiz çalışan personel ile alakalı olarak istifa tarihine kadar bizde hiçbir personel yetkisiz ve eğitimsiz çalışmamıştır. 5 numaralı direkte eksik ve bakım yapıldığı iddiası bilirkişi raporunda çürütülmekte. Benim istifamdan kazanın yaşandığı güne kadar 18 hafta geçmiş, 6 kez direkler kontrol edilmiştir ya da edilmesi gerekiyordu. 14 Nisan’dan bugüne kadar tutukluyum. Dosyayı çok kez okudum, ne yapsam da bu kazayı önlerdim. 35 yıllık devlet memurluğunda başımı öne eğecek bir işlemim olmadı. Seçim çalışmalarından dolayı ben evime dahi gitmedim.”


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER