Antalya Hükümet Konağı, Yeşil Enerji projesi çerçevesinde Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sertifikası almaya hak kazandı. Bu belge, konağın yenilenebilir enerji üretimine katkı sağlaması ve bu uygulamaların yaygınlaştırılması çabalarını resmi olarak tanıyor.. Vali Hulusi Şahin, CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç'u ağırlayarak, konağın çevreci yaklaşımı ve yerli enerji üretimine katkıları hakkında detaylı bilgi aldı.

ANTALYA'NIN SİMGESİNE SERTİFİKA GURURU

Antalya Valisi Hulusi Şahin, CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç' u, makamında kabul etti. CK Enerji Akdeniz Elektrik'in yürütmekte olduğu projeler hakkında Vali Şahine detaylı bilgi veren Tunç, Antalya Valiliği'nin tescilli binası olan Hükümet Konağının, Ocak 2023 – Ocak 2024 dönemleri arasında elektrik enerjisi tüketiminin 250 MWh' lık kısmını kendi imkanları ile yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak yerli ve çevreci enerji üretimine sağladığı katkılardan dolayı Vali Hulusi Şahin'e YEK- G (Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti) sertifikasını takdim etti.

YEK-G SİSTEMİ NEDİR?

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi, Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi amacıyla oluşturulmuş bir mekanizma olarak biliniyor. Bu sistem, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesis sahiplerine belirli bir süre boyunca garantili bir fiyat sağlıyor. Ayrıca YEK-G sistemi, enerji üreticilerine elektriklerini satma garantisi sunuyor. Bu garantiler, belirli bir süre boyunca belirli bir fiyatla elektrik satma hakkını ve güvencesini sağlıyor. Ayrıca, YEK-G sertifikaları, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin kaynağını doğrulayan belge olarak öne çıkıyor. Bu sertifikalar, enerji tüketicilerine satın aldıkları enerjinin yenilenebilir kaynaklardan mı yoksa geleneksel kaynaklardan mı üretildiğini gösteriyor. Bu sayede tüketicilerin çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kullanımını tercih etmeleri teşvik ediliyor.

Editör: Hande Turan