ATM’lerde bir dönemin sonu geldi. Alınan yeni bir kararla artık 10 ve 20 TL’lik banknotların artık kullanılmayacağı açıklandı. Bayram tatilinin ardından başlayacak yeni düzenleme ile birlikte, ATM'lerde bu küçük banknotların giriş ve çıkış slotları kapatılacak ve yerlerine 200 TL banknotlar yerleştirilecek. Yaşanan bu duruma vatandaşlardan büyük tepki gösterdi.

ATM’LERDE BİR DÖNEM SONA ERDİ

Bankaların aldığı bu kararın arkasında, en büyük banknotun 200 TL olması ve nakit talebinin artması yatıyor. Yeni düzenleme ile birlikte, ATM'lerden günlük para çekme limitlerinde de önemli değişiklikler olacağı açıklandı. Bazı bankalar günlük para çekme limitini 7bin 500 TL'den 15 bin TL'ye yükseltirken, diğerleri ise bu limiti 10 bin TL'den 20 bin yükselteceklerini duyurdu. 

Sgk Anne Parasi

UYGULAMA GELECEK HAFTA BAŞLAYACAK

Kurban Bayramı süresince yaşanan yoğun talep ve enflasyon etkisiyle, vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamak adına bu adımın atıldığı belirtiliyor. Yeni düzenlemelerin önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor ve bu değişikliklerle birlikte, ATM'lerden para çekecek vatandaşların daha büyük banknotlarla işlem yapacakları vurgulanıyor.

+Para Para Para

EK ÖNLEMLER ALINABİLİR 

Ancak, bankaların ATM'lerdeki nakit sıkıntısını tamamen çözmek için ek önlemler alması gerekebilir. Fiziki para dağıtımının düzenlenmesi ve ATM komisyon bedellerinin gözden geçirilmesi gibi adımların da önem arz ettiği ifade ediliyor. Bu sayede, müşteri memnuniyetinin artırılması ve günlük nakit ihtiyacın daha etkin bir şekilde karşılanması hedefleniyor. 

Para Demetleri

VATANDAŞLAR TEPKİLİ 

Yaşanan bu duruma vatandaşlar son derece tepki gösterdi. Artan enflasyon ve hayat pahalılığı neticesinde alınan bu karar sonrası binlerce vatandaş günlük harcamaları için 10 ve 20 TL’lik bu banknotlara ihtiyaç duyuyordu. Özellikle toplu taşıma ve alışveriş gibi durumlarda vatandaşların cebinde muhakkak 10 ve 20 TL'lik banknotlar yer alırdı. 

Ptt Ev Hanimlarina Para Yardimi

Kaynak: HABER MERKEZİ