Dünya kenti Antalya her yıl milyonlarca yerli-yabancı tatilciyi ağırlamaya devam ediyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar soluğu havuz ve denizlerde alıyor. Ancak uzmanlar önemli bir tehlikeyi dikkat çekti. Havuz ve denizlerden bulaşan mikroplardan dolayı kulak-burun hastalıklarında artış olduğunu ifade eden kulak burun boğaz uzmanları çağrıda bulundu. 

DENİZ VE HAVUZLARDAKİ MİKROP KALICI SAĞIRLIĞA NEDEN OLABİLİR

Antalya’da havuz ve denizi tercih eden vatandaşları uyarıda bulunan uzmanlar, mikroplu suyun direkt olarak orta kulağa, iç kulağa, kulak sinirine ve beyne ulaştığını söyleyerek kalıcı sağırlıkla neden olabileceğini dikkat çekti. 

KULAKLARDAKİ ŞİKAYETLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Uzmanlar, havuzlarda ve denizlerdeki oluşan bakteriler nedeniyle mantarlar kulakta çok şiddetli ağrılara, akıntılara, kulak kepçesinde hassasiyetlere, şiddetli kulak ağrısı, kulakta şişlik ve akıntı, kulak çınlaması, işitme kaybı, baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabiliyor. 

KALICI SAĞIRLIĞA NEDEN OLABİLİR

Havuz ve denizlerden alınan mikroplu su, dış kulak yolunda hızla yayılarak kulak zarını da etkileyerek şiddetli ağrı, tıkanıklık ve işitme kaybına yol açarak kalıcı sağırlıklara yol açabiliyor. Sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmamak için klorla dezenfekte edilen havuza girilmesi öneriliyor. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN