CHP’de Belediye Başkanlıklarına aday adaylığı başvuruları 5 Aralık’a kadar uzatıldığı açıklandı. Büyükşehir adaylığı için Muhittin Böcek – Ümit Uysal rekabetine yeni isimler eklenirken, CHP’li mevcut belediye başkanlarının da aday adaylığı konusunda yalnız bırakılmadığı bir sürece girildi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI ANKET SONUCUNU BEKLİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı konusunda önceki seçimde olduğu gibi bu seçim de de Muhittin Böcek’in en yakın rakibi Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal. Büyükşehir adaylığı için Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun da çalışmalar yaptığı biliniyor. Büyükşehir adaylığı konusunda adı geçen diğer iki isim Antalya eski milletvekilleri Çetin Osman Budak ve Niyazi Nefi Kara. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu bazı Büyükşehir adaylıkları için anketler yapılacağını, anket sonuçlarına göre adaylıkların belirleneceğini açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın, “Antalya Kitap Fuarı’nı önümüzdeki yıl da Muhittin Böcek ile yapacağız” şeklindeki sözleri, bazıları Böcek’in yeniden aday gösterileceğine yorulsa da, son kararın anket sonuçlarının açıklanmasından sonra verileceği görülüyor.

UYSAL RAKİPSİZ DEĞİL

Büyükşehir adayı yapılmaması durumunda Ümit Uysal’ın yeniden Muratpaşa adayı gösterilmesi bekleniyor. Muratpaşa adaylığı için CHP’de en çok dillendirilen ikinci isim önceki dönem ATSO Başkanı Davut Çetin. Başkan Uysal’ın, Büyükşehir adayı olması durumunda Muratpaşa adaylığına seçimde desteklediği ATSO Başkanı Ali Bahar’ı önereceği söyleniyor. CHP İl eski Başkanı Ahmet Kumbul ve iş insanı Sibel Gezen, Muratpaşa için CHP’den aday adaylığı açıklamasında bulundu. Antalya eski Milletvekili  ve ATSO eski Başkanı Çetin Osman Budak ise Muratpaşa adaylığı için adı geçen bir başka isim. Aynı zamanda Manavgat adaylığı için nabız yokladığı konuşulan Antalya eski Milletvekili Devrim Kök, Doktor Sevindik Gizli, gazeteci Songül Başkaya, Muratpaşa adaylığı için adı geçen diğer isimler.

KONYAALTI ÇOK ADAYLI

CHP’de Belediye Başkanlığı için en çok aday adaylık başvurusunda bulunulan ilçe Konyaaltı oldu. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, düzenlediği basın toplantılarında, Konyaaltı’nda ikinci kez görev almayı beklediğini, üçüncü dönem görev almayacağını da ekleyerek açıklamıştı. Konyaaltı’nda ilçe eski başkanı Onur Duruk, Büyükşehir belediyesi Meclis Üyeleri Büşra Dirgen Özdemir, Ali Polat; Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi eski başkanı Cihangir Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi eski başkanı mimar Sebahat Çevik, ASAT Genel Müdür eski yardımcısı Recep Çalı, eski meclis üyesi Orhan Budak, aday adaylıklarını açıklayan diğer kişiler oldular. Turizmci Osman Ayık, Avukat Rıdvan Yıldız, CHP İl eski Yönetim Kurulu Üyesi / CHP Genel Merkez Spor Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Veltan, herhangi bir açıklamada bulunmamakla birlikte adaylık beklediği söylenen isimler. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’in de gönlünden Konyaaltı Belediye Başkanlığı’nın geçtiği CHP kulislerinde dillendirilen bir başka konu. CHP Konyaaltı’nın potansiyel aday adayları arasında, adı Büyükşehir ve Manavgat aday adaylığı için de geçen Niyazi Nefi Kara da yer alıyor.  

KEPEZ’DE KURNAZ VE KOCAGÖZ

Kepez’de CHP İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Önder Kurnaz, adaylık çalışmalarını aylar öncesinden başlattı. Önder Kurnaz’ın ardından resmi açıklamasını yapan ikinci kişi Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi / ANET Genel Müdürü Mesut Kocagöz oldu. Mesut Kocagöz dün CHP Kepez İlçe Başkanlığı önünde düzenlediği açık hava toplantısında aday adaylığını ilan etti. CHP’de Kepez aday adaylığı konusunda kulislerde adı geçen diğer isimler il eski yöneticisi Adem Alkan ve İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci.

AKSU’DA YILDIZ ‘ADAYIM’ DEDİ

Aksu’da CHP İlçe Başkanı Kenan Yıldız 31 Mart seçimi için aday adaylığını açıkladı. Belediye eski başkanı İsa Yıldırım’ın da CHP’den aday gösterilmeyi beklediği biliniyor.

DÖŞEMEALTI’NA ÜÇ ADAY ADAYI

Döşemealtı’nda mevcut başkan Turgay Genç’e, CHP İl eski yöneticisi eczacı Menderes Dal ve Antalyaspor eski başkanı iş insanı Gültekin Gencer adaylık yarışında rakip olduklarını açıkladılar. Menderes Dal, çalışmalarını aylar öncesinden başlattı. Gültekin Gencer geçtiğimiz hafta düzenlediği bir toplantı ile aday adaylığını duyurdu.

MANAVGAT SÖZEN’DE ISRAR EDİYOR

Manavgat’ta mevcut başkan Şükrü Sözen 31 Mart seçimleri için aday olmayacağını açıklamış olsa da Manavgatlı CHP’lilerin Sözen’in adaylığı konusunda ısrar ettikleri belirtiliyor. CHP kulislerinde Genel Başkan Özgür Özel’in hafta sonunda Şükrü Sözen ile bir görüşme yapıp, yeniden aday olmasını isteyeceği konuşuluyor. Manavgat’ta CHP’den aday adaylığı düşünenler, bu olası görüşmenin sonuçlarına odaklanmış bulunuyor. Antalya eski milletvekilleri Niyazi Nefi Kara ve Devrim Kök’ün Manavgat adaylığı için kulis çalışmalarına hız verdikleri konuşulmakta. İlçe eski başkanlarından Asım Bozkurt, Mustafa Akkuzu, mevcut ilçe başkanı Oykun Başar, harita mühendisi Mustafa Ünal, Manavgat Belediye Başkanlığı için adaylık yarışında adı geçen diğer kişiler.

ÇOK ADAYLI BİR BAŞKA İLÇE SERİK

CHP’de adaylık yarışının hareketli geçtiği ilçeler arasında Serik de bulunuyor. Serik’te Mehmet Balık, Kadir Kumbul, Mustafa Akın, Anıl Görkem Doğan, Osman Demiroğlu aday adaylıklarını açıklayan isimler oldu. Serik’te CHP’nin aday adayları arasında adı geçen bir başka isim iş insanı Özgür Karagöz.

İBRADI’DA BAYLI VE KÜÇÜKKURU

İbradı Belediye Bıaşkanlığı için önceki dönemde il yöneticisi olarak görev yapan Bülent Baylı aday adayı olduğunu açıkladı. CHP’den Memleket Partisi’ne, Memleket Partisi’nden İyi Parti’ye geçen mevcut başkan Serkan Küçükkuru, CHP’den aday olabilmek için bu kez İyi Parti’den istifa ederek CHP’ye geçti.

AKSEKİ’DE ERDOĞAN

Akseki’de geçtiğimiz dönem CHP adayı olarak seçime giren Erdoğan Erdoğan, 31 Mart 2024 seçimi için de aday adaylığını açıkladı. İl eski sekreteri İlkay Akça’nın da aday adaylığını açıklaması bekleniyordu. Oğlunun ölümü nedeniyle İlkay Akça’nın bu kararından vazgeçebileceği söyleniyor. 

KUMLUCA’DA GÜZEL DE ADAY ADAYI

CHP Kurultayı’nda Özgür Özel’i destekleyen Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun yeniden adaylık için şansı yüksek. Muratpaşa Belediyesi bürokratlarından İsa Güzel de. Tıpkı geçen dönem olduğu gibi Kumluca’da adaylık şansını deneyecek ikinci isim oldu. Geçtiğimiz dönem Antalya Milletvekili olarak TBMM’de görev yapan Aydın Özer’in de, aday gösterilmesi durumunda görev alıyor.

KAŞ’TA BEŞ İSİM YARIŞIYOR

Kaş’ta mevcut ilçe başkanı Vural Arıkan’ın adaylık beklediği biliniyor. Ulaş Akbaş, Yusuf Ulaş Akçay, Hayri Süt, Ali Tezcan, Kaş Belediye Başkanlığı için  CHP’den aday adaylığını açıklayan diğer isimler.   

 

Bahçeli, CHP’nin seçim başarısını “hasbelkader” buldu! Bahçeli, CHP’nin seçim başarısını “hasbelkader” buldu!

 KEMER'DE TOPALOĞLU VE GÜL

Kemer'de mevcut Başkan Necati Topaloğlu’nun ikinci dönem için de aday gösterilmesi bekleniyor. Eski Başkan Mustafa Gül de adaylık için çalışma yürütüyor.