Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), görüşülmesi bugüne bırakılan İzmir adaylarını görüşmek üzere parti genel merkezinde toplandı. Toplantının ardından Parti Meclisi (PM) onayına sunulacak İzmir Büyükşehir ve ilçelerinin  adaylar belli oldu.

BÜYÜKŞEHİR'E CEMİL TUGAY ADAY GÖSTERİLDİ

Buna göre, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yerine aday olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın isminde uzlaşma sağlandı.CHP'li başkanların yönettiği 24 ilçe belediyesinden Selçuk, Dikili, Seferihisar dışındaki tüm ilçe belediye başkanlıklarına yeni isimler aday gösterildi. CHP, İzmir’in 9 ilçesinde belediye başkanlığı yarışına kadın adaylarla girecek. 

MYK toplantısından geçen ve PM’ye sunulan belediye başkan adaylarının isimleri şöyle sıralandı: 

İzmir Büyükşehir Belediyesi: Cemil Tugay

Aliağa: Çağatay Güç

Balçova: Onur Yiğit

Bayındır: Davut Sakarsu

Bayraklı: İrfan Önal

Bergama: Tanju Çelik

Beydağ: Şakir Başaran

Bornova: Ömer Eşki

Buca: Görkem Duman

Çeşme: Lal Denizli

Çiğli: Uygar Yıldırım

Dikili: Adil Kırgöz

Foça: Saniye Bora Fıçı

Gaziemir: Ünal Işık

Güzelbahçe: Mustafa Günay

Karabağlar: Emine Helil İnay Kınay

Karaburun: Nurşen Balcı

Karşıyaka: Behice Yıldız İşçimenler

Kemalpaşa: Mehmet Türkmen

Kınık: Sema Bodur

Kiraz: Nasuh Coşkun

Konak: Nilüfer Çınaraltı Mutlu

Menderes: İlkay Çiçek

Menemen: Deniz Karakurt

Narlıdere: Erman Uzun

Ödemiş: Mustafa Turan

Seferihisar: İsmail Yetişkin

Selçuk: Filiz Ceritoğlu

Tire: Hayati Okuroğlu

Torbalı: Övünç Demir

Urla: Selçuk Balkan

TUNÇ SOYER BELİRSİZLĞİ SON BULDU

Bu toplantıyla birlikte merakla beklenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağına dair soru işaretleri cevap bulmuş oldu. Son 5 yıldır büyükşehiri yöneten Tunç Soyer, böylece aday gösterilmedi.

ÇEŞMELİ MUSTAFA DENİZLİ'NİN KIZI ÇEŞME'DEN ADAY

CHP MYK'da, Türk futbolunun ünlü teknik direktörü Mustafa Denizli'nin kızı Lal Denizli'nin de belediye başkan adayı yapılması kararı çıktı. Lal Denizli, babasının doğum yeri Çeşme ilçesinden yarışa girecek. 

ÖZGÜR ÖZEL, TUGAY İLE GÖRÜŞTÜ

CHP kulislerinden, gün içinde Genel Başkan Özgür Özel ile Cemil Tugay'ın CHP Genel Merkezi'nde 2 saate yakın adaylıkla ilgili görüştüğü bilgisi sızmıştı. Bugün 15.00’te başlayan MYK toplantısının ardından saat 18.00’de başlaması planlanan PM toplantısına Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın isminin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak sunulduğu ortaya çıkmıştı. 

CEMİL TUGAY'DAN İLK AÇIKLAMA

Cemil Tugay ilk açıklamasını sosyal medya hesabından yaptı. Tugay, "Gözbebeğimiz İzmir’in daha parlak bir geleceğe sahip olması için yola çıkıyoruz. Bugün buradan tüm İzmirlilere, İzmir’de yaşayan herkes için, hiç durmadan çalışacağımızın sözünü vermek istiyorum. Sorunlara kalıcı çözümler üretecek, İzmir’i geleceğe taşıyacak ve çok çalışacağız. Gururluyuz, heyecanlıyız ve hazırız. Şimdi hep birlikte, İzmir için daha ileriye. Bu süreçte desteklerini ve güvenlerini esirgemeyen Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e, değerli Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerimize, saygıdeğer milletvekillerimize, parti üyelerimize ve tüm İzmirli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

CEMİL TUGAY SİYASET YOLCULUĞU! CEMİL TUGAY KİMDİR?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Turan, öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak, 1967 yılında babasının mecburi hizmeti sırasında Van’da dünyaya geldi.

İzmir İnönü Lisesi’nin ortaokul bölümünden 1980 yılında, lise bölümünden ise 1983 yılında mezun oldu.

1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Çorum ve Tire’de 4 yıl pratisyen hekimlik yaptı.

1993-2000 yılları arasında Plastik Cerrahi ihtisası yaptı, 2000 yılında ise İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktorluğunu aldı.

1997’de ABD, Cleveland Clinic’te 1 yıl araştırmacı doktor olarak çalıştı.

Uzman olduktan sonra 2001-2005 yılları arasında Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde, 2005-2009 yılları arasında da İzmir Çiğli Kent Hastanesi’nde Plastik Cerrahi uzmanı olarak görev yaptı.

2009 yılında Karşıyaka’da serbest hekimlik yapmaya başladı ve bir süredir Alsancak’ta faaliyet gösteren muayenehanesini, belediye başkanı seçilmesinin ardından kapattı.

Evli, 2’si kız biri erkek, üniversite, lise ve ilkokulda öğrenim görmekte olan 3 çocuğu bulunan Tugay, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

Cemil Tugay, 2010 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu.

2011 yılında CHP İzmir il BYKP sağlık komisyon üyesi olarak parti çalışmalarına katıldı.

2012-2016 yılları arasında, İzmir Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyon Başkanlığı, Türk Tabipler Birliği Özel Hekimlik Kolu yürütme kurulu üyeliği ve 2 dönem TTB Kol Başkanlığını yürüttü.

2013-2014 yıllarında CHP İzmir İl Ar-ge Kurulu üyeliği ve ardından başkanlığını yaptı.

Hakan Tütüncü, hemşehri dernekleriyle buluştu Hakan Tütüncü, hemşehri dernekleriyle buluştu

2014 yılında Karşıyaka Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi ve 1 yıl süreyle Kent Konseyi’nde çalıştı.

2015 yılında Genel Merkez atamasıyla CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda önce Bilişim Sorumlusu, daha sonra seçim ve hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcılığı yaptı.

2016 yılında önce, Karşıyaka İnönü Mahallesi delegesi, daha sonra ilçe kongresinde seçilerek CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda, STK ve Meslek Odalarından sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

2016 yılında Türk Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 1 yıl boyunca bu görevde bulundu.

2017-2018 yıllarında Ege Bölgesi Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve görev yaptı.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN