Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Antalya ili, Muratpaşa ilçesi Kızılarık ve Yeşildere Mahalleleri’nde yaşanan önemli bir sorunu dile getirdi.

Genel Başkan Özel’in memleketinde CHP’li adaya şok! Genel Başkan Özel’in memleketinde CHP’li adaya şok!

1947 YILINDA BAŞLAYAN KADASTRO DAVASI 60 YIL SÜRDÜ

“Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Antalya’da yaşanan ciddi bir mağduriyetten bahsetmek istiyorum” diyerek konuşan Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Arı,

“1947 yılında başlayıp 60 yıl süren bir kadastro davası 2007 yılında Vakıflar İdaresi lehine sonuçlandı. Bunun neticesinde de bu mahallelerde yaşayan 1.500 civarında mahalle sakini vakıflar tarafından evlerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunmakta. Bizim Antalya Muratpaşa ve Kepez ilçe sınırlarını belirleyen ana cadde var; bu ana cadde açılırken, çevre yolu açılırken Kızılarık’ın bir kısmı Muratpaşa tarafında, bir kısmı Kepez tarafında kaldı. Yıllar önce yani bundan bir süre önce Kepez bölgesinde kalan vatandaşların sorunları siyaseten orada çözüldü, hazine ile Vakıfların takasıyla birlikte belediyenin de devreye girmesiyle 4706 sayılı Kanun çerçevesinde bu sorun çözüldü” dedi.

YAPILAN AÇIKLAMALAR ÇÖZÜME DÖNÜK DEĞİL

Bin 500 vatandaşın Vakıfların tahliye tebligatıyla huzursuz ve rahatsız edildiğine dikkat çeken Milletvekili Arı,

“Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, her ne kadar Vakıflar İdaresi geçici olarak bu süreci durdurduğuna dair bir açıklama yapmış gibi olsa da-bakın, gibi diyorum çünkü çözüme dönük bir açıklama değil aslında, sadece ertelemeye dönük bir sonuç doğurmakta-bu bölge yaklaşık 150 yıllık bir yerleşim bölgesidir, Antalya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir, burada 22 bine ulaşan bir nüfus var ve bölgemiz de gerçekten hassas bir bölge. Vatandaşımız 2009 yılından itibaren kendi mülk gibi yaşadıkları bu bölgede, kiracı durumuna sokulmuş oldular” diye konuştu.

ÇÖZÜMLERİN TABANINDA SİYASET YATIYOR

Vatandaşların 150 yıldır yaşadıkları topraklardan atılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Milletvekili Arı, şöyle devam etti;

“Çözüm olarak, özellikle Türkmen, Alevi ve Tahtacı vatandaşlarımızın bulunduğu bu bölgede 4706 sayılı Yasa’nın Muratpaşa Belediyesi için de uygulanması, hazine ve Vakıflar takas yöntemiyle belediyenin de aracı kılınarak bu yasa çerçevesinde uygun arazilerle takasın sağlanması gerekmektedir. Belediye bu konuda daha önce defalarca girişimlerde bulundu ancak afaki yüksek rakamlarla, belediyeden çok yüksek bedellerle takas talebinde bulunulduğu için ve altında da siyaset yattığı için bu süreç çözülemedi.”

Milletvekili Arı, Antalya Kızılarık ve Yeşildere Mahallesi sakinleri ve bu bölgede diğer mahallelerde bu sorunu yaşayan vatandaşlar adına bu konunun çözümü için adım atılması gerektiğini sözlerine ekledi.