Alanya Üniversitesi, Temel Afet Bilinci ve Afetlere Hazırlık konularını ele alan bir konferansa ev sahipliği yaptı. Alanya Üniversitesi Şebnem Köseoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinliğe İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın katıldı. Çakın, temel afet bilinci ve afetlere hazırlık konuları hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Oya Çakın, konuşmasına doğal ve insan kaynaklı afetleri anlatarak başladı. Afet bilincinin yüksek tutulmasının önemine vurgu yapan Prof.Dr. Çakın, toplumda afet riskinin azaltılabilmesi için bilincin yaygınlaşması gerektiğini belirtti. Ayrıca, afet sonrası yardımların etkili bir şekilde işleyebilmesi için ciddi bir ön hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı.

DOĞAL VE TEKNOLOJİK AFETLERİN ALT SINIFLARI

Doğal ve teknolojik afetlerin alt sınıfları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın, şunları söyledi;

"Afetler, doğal ve insan kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılır. Afetler, fiziksel ve ekonomik kayıplar yaratır, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkiler. Doğal afetlerde mevcut hizmet sistemleri kilitlenir ve kaynaklar yetersiz kalır. Doğal afetlerin etkileri kısa, orta ve uzun vadede ortaya çıkar. Kısa vadede doğal afetler yaralanma ve can kayıplarına neden olur. Alt yapıda bozukluklar meydana gelir, arama kurtarma hizmetleri herkese aynı anda ulaşamaz. Şok etkisi yaratır, bulaşıcı ve salgın hastalıklar meydana gelir. Eğitim ve öğretimde aksamalar yaşanır, emniyet ve asayiş hizmetlerinde aksamalar yaşanır. İkincil afetlere sebep olabilir. Doğal afetler, orta ve uzun vadede ise barınma, beslenme sorunlarını ortaya çıkarır. İşsizlikte artışlar gözlenir. Psikolojik bozukluklar meydana gelir, ulaşım ve haberleşmede aksaklıklar yaşanır. Ekonomik yapıda bozukluklar oluşur, devletin ve özel kurumların planladığı yatırımlarda ertelemeler olur."

 

DÜNYADA YILDA 3 MİLYON MİKRO DEPREM

 İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın, konuşmasında depremlerle ilgili çarpıcı istatistiklere de yer verdi. Dünya genelinde hafif şiddette yılda ortalama 3 milyon'dan fazla depremin meydana geldiğini belirten Çakın, sözlerini şöyle sürdürdü;

Antalya Havaş Saatleri 2024: Havalimanı - Şehir Merkezi Antalya Havaş Saatleri 2024: Havalimanı - Şehir Merkezi
"Dünya genelinde 0 ila 2,9 şiddetinde yılda ortalama 3 milyon 165 deprem kaydediliyor, ancak genellikle hissedilmiyor. Bu mikro depremler olarak adlandırılır. 3 ila 3,9 şiddetinde yılda ortalama 49 bin deprem meydana geliyor. Bu depremler çok hafif şiddette olup, merkez yakınındaki şiddetini kimileri hisseder. 4 ila 4,9 şiddetinde yılda ortalama 6 bin 200 deprem meydana geliyor. Bu depremler hafif şiddette kaydedilir ve birçok kişi tarafından hissedilir. 5 ila 5.9 şiddetinde dünya genelinde ortalama 800 depremin yaşanıyor. Bu depremler orta şiddette tanımlanır ve az zarar verir. Güçlü depremler olarak tanımlanan 6 ila 6.9 şiddetinde yılda ortalama 120 deprem meydana geliyor ve bu depremler meydana geldikleri bölgelerde ciddi zararlar yaratabiliyor."

TOPLUM BİLİNÇLENMELİ

Prof. Dr. Çakın, 7 ila 7.9 şiddetinde dünya genelinde yılda ortalama 18 büyük depremin yaşandığını ve bu depremlerin yıkıcı nitelikte olduğunu belirtti.

"En büyük depremlerden biri olarak tanımlanan 8 ila 8.9 şiddetindeki depremler ise 10 veya 20 yılda bir yaşanıyor ve doğal afetlere neden olabiliyor" diyen Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın, deprem risklerine karşı toplumların bilinçlenmesi ve hazırlıklı olmasının altını çizdi.

DEPREM VE SEL ANINDA ALINACAK ÖNLEMLER

Deprem ve sel gibi doğal afet sırasında neler yapılması gerektiğini de anlatan Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın, şöyle konuştu;

"Her büyük depremden sonra mutlaka artçı deprem olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapmanız gerekenleri yapmalısınız. Deprem anında merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Balkona çıkmayın. Balkonlardan ya da pencerelerden atlamayın. Asansör kullanmayın. Sakin olun ve paniğe kapılmayın. Önce kendi emniyetinizden emin olun. Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol edin.  Eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın. Camları ve kapıları açın. Hemen binayı terk edin. Dökülen tehlikeli maddeleri temizleyin. Yerinden oynayan telefon ahizelerini telefonun üstüne koyun. Acil durum çantanızı yanınıza alın, mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin. Yolunuzun üzerindeki hasara dikkat ederek bunları not edin. Hasarlı binalardan uzak durun. Sel olasılığı yüksek olan bölgelerde ise; bölgenizin topoğrafyasını öğrenin. Bölgenizdeki sel uyarı işaretlerini ve uyarı sistemlerini öğrenin. Evinizi sel baskınına karşı sigortalatın. Önlemleri itfaiye yetkililerinden öğrenin ve ailenizle evde önlem alın. Acil durum numaralarını öğrenin. Ailenizle buluşma yerinizi su basmayacak bölgelerden seçin. Acil durum, tahliye çantanızı sele uygun hazırlayın."

Konferans sonunda Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Yazıcı Çakın'a teşekkür plaketi sundu.