1 Mayıs kutlaması nedeniyle sabah saatlerinde Saraçhane'de toplanan bazı siyasi parti ve sendika üyeleri, buradaki açıklamaların ardından Taksim Meydanı'na yürümek üzere harekete geçti. Yürüyerek Bozdoğan Kemeri'ne ulaşan CHP, DEM Parti, DİSK, KESK ve TMMOB'un da aralarında bulunduğu bazı gruplar, burada polis barikatıyla karşılaştı. 

GERGİN 1 MAYIS!

Polis ekiplerinin Taksim Meydanı'na çıkışa izin verilmeyeceğini belirtmesi üzerine, gruplardaki bazı kişiler duruma tepki gösterdi. Bazı göstericiler yerlerinden söktükleri kaldırım taşlarını yere vurup parçalara ayırarak polise atarken, bazıları da ellerindeki pet şişeleri polise fırlattı. Ellerindeki bayrak sopalarıyla da polise saldıran göstericiler, polisin biber gazıyla yaptığı müdahale üzerine geri çekildi. 

BARİKAT ALANI GENİŞLETİLDİ

Kemerin önünde bulunan polisler alanın boşaltılması uyarısında bulunduktan sonra eylemcilerin beklediği yere doğru yürüyerek barikat alanını genişletti. Polis, grubun dağılması yönünde sık sık anonslarla uyarı yaparken, uyarıları dikkate almayan bazı göstericiler sloganlar eşliğinde bekleyişlerini sürdürdü. Polis ekipleri, barikatı aşarak tekrar yürümek isteyen göstericileri aralıklarla müdahale ederek engellemeye çalıştı.

"ÇEKİMİNİZİ YAPIN ADAM GİBİ GİDİN"

Tansiyonun yükseldiği anlarda Emniyet güçleri ile basın mensupları arasında geçen bir dialog kameralara yansıdı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı isyan kontrolünü sağlamak ile görevli birlik olan Çevik Kuvvet, basın mensuplarının yanına gelerek ihtarda bulundu. Basın mensuplarına, "Derdiniz ne bilmiyorum" diye hitap eden bir çevik kuvvet, "Çekiminizi yapın adam gibi gidin. Bunları alıp siz getiriyorsunuz!" diyerek görevini yapmak isteyen basın mensuplarına tepki gösterdi.

Alanya'da gençlerden coşkulu bayram kutlaması Alanya'da gençlerden coşkulu bayram kutlaması

Muhabir: DUYGU TEKİN