Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaş çay sezonunun birinci sürgün döneminin başlamasıyla üreticiler geçtiğimiz günlerde çay bahçelerine girdi. Geçmiş yıllarda Gürcistan’dan gelen işçilerin üstelendiği çay toplama işlemlerini, son yıllarda çalışkanlıklarıyla dikkat çeken ve Afrika'dan-daha çok da Senegal’den- gelen işçiler üstelnmeey başladı. Yöre halkı bu duruma alışkın olsa da dışarıdan görenler, Senegalli çay işçilerine hayran kaldı. Sabahın erken saatlerinde bahçeye giren Senegalli işçilerin günlük ücretinin en az 2 bin TL kazandığı öğrenildi.  

“SENEGAL’DEN ÇAY TOPLAMAYA GELMEK İSTEYENLER OLUYOR”

Trabzon’un Of ilçesinde 3 yıldır çay toplama işlemi gerçekleştiren Senegalli Süleyman Akbay, 3 yıl önce çay toplamaya başladığını söyledi. Akbay "İlk yılımda Of’ta bir amcamız vardı. 2 yıl boyunca onların yanında çalıştım. Bu yıl 3’üncü yılım oldu. Türkiye’de ilk yılımda İstanbul’daydım, çay sezonu olunca Trabzon’a geldim. Artık burada duruyorum. İlk çay toplamaya makasla birlikte başlamıştım. Sonra baktım ki herkes motorla kesiyor ben de gidip motor aldım. Senegal’den arkadaşlarım geçen sene geldiler. Onlara çay toplamayı ben öğrettim. Bu yıl yeni gelen arkadaşlarımızda oldu. " dedi.

FİYATLAR DEĞİŞİYOR BAZEN 5 BİN 500 TL OLUYOR 

Senegalli Süleyman Akbay kaznaçlarının işe göre değiştiğini söyledi. Akbay, "Memleketten alışık olduğumuz için buradaki çay bahçelerinde çok zorlanmıyoruz. Sıcak havalarda bakıyoruz burada yaşayan vatandaşlar oturuyorlar ama biz çalışıyoruz. Senegal’den buraya çay toplamaya gelmek isteyenler oluyor. Maalesef kolay bir şekilde gelemiyorlar. Burada ton işi çalışıyoruz. Fiyatlar değişiyor. Ton işi olduğu zaman 5 bin 500 TL oluyor. Günlük en az bir ton topluyorum. Çay sezonu bittikten sonra Trabzon’da kalıyorum. Burada limanlarda çalışıyorum. Artık Of’luyum” sözlerini söyledi. 

“BENDE ARTIK TRABZONLU OLDUM”

2 yıl önce arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’ye geldiğini belirten Senegalli İsa Bah ise Trabzon’u çok sevdiğini ve artık Trabzonlu olduğunu söyledi. hasat bittikten sonra İstanbul'a dönecek olan Senegalli Bah,“İlk kez bu yıl çay toplamaya başladım. Süleyman arkadaşımız bana çay toplamayı öğretiyor. Çay toplamak çok güzel. Allah’a şükür buradakiler çok iyi. Çay sezonu bittikten sonra tekrar İstanbul’a gideceğim. Fabrikada çalışıyorum. Günde yaklaşık 500 kilogram çay kesiyoruz. 3 hafta daha burada çay toplayacağım. Bende artık Trabzonlu oldum. Bize her yer Trabzon” şeklinde konuştu. 


 

Kaynak: İHA