Helikopter pilotu olmak istiyorum diyenler! Sizler için sivil helikopter pilotu nasıl olunur sorusunu yanıtlıyoruz. Eğer pilot olmak istiyorsanız ve eğitim olarak bu bölümü okumadıysanız üzülmeyin. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitimleri tamamlayarak helikopter pilot lisansı alabiliyorsunuz.

Nasıl helikopter pilotu olunur diyorsanız, bu konudaki tüm detayları sizler için açıklıyoruz. Eğitim süreci, lisans sınavı ve diğer tüm şartları bu sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz. Ek olarak Kara Kuvvetleri, Polis, İtfaiye, Ambulans helikopter pilotluğu hakkında da bilgileri sunuyoruz. İşte helikopter pilotu olma şartları…

Helikopter Pilotu Nasil Olunur 3

Helikopter Pilotu Nedir?

Helikopter pilotu, özel sektöre yönelik olarak icra edilen, şahıs ya da firmalara ait helikopterlerde kargo ya da yolcu taşımacılığı yapan, buna bağlı olarak aynı zamanda Kara Kuvvetleri, Jandarma, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi farklı kamu kurumlarında da icra edilebilen bir meslektir.

Bilindiği üzere standart eğitimlerle pilotaj bölümünden mezun olduğunuzda pilotluk mesleğini yapabiliyorsunuz. Ancak farklı bir mesleğe sahip olsanız dahi gerekli şartları sağladığınızda sınavlarda başarı göstererek lisansınızı alabilir, helikopter pilotu olabilirsiniz. Peki, helikopter pilotu nasıl olunur? İşte detaylar…

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Nasıl helikopter pilotu olunur sorusu için çalışılacak kuruma göre farklılıklar yer almaktadır. Ancak özel ya da kamu fark etmeksizin tüm kurumlarda helikopter pilotluğu yapabilmek için lisansınızın olması şarttır. Bu da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği sınavlara ve eğitimlere katılarak mümkün olmaktadır.

Helikopter pilotu nasıl olunur? İşte yanıtı:

 • 17 yaşını tamamlamış olma şartı bulunmaktadır.
 • En az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmalısınız.
 • SGHM tarafından havacılık tıp merkezleri aracılığıyla 1. ya da 2. sınıf sağlık belgesini edinmeniz gerekir.
 • SGHM tarafından yetki verilmiş yerlerde “Uçuş Eğitim Organizasyonlarında” geçerli olacak teorik uçuş eğitiminin alınması ve başarılı olunması şarttır.
 • Gece uçuşu yapmak istiyorsanız gerekli olan diğer sertifikaları elde etmeniz gerekir.
 • Teorik bilgi sınavından ve uygulama sınavından başarı elde etmeniz şarttır.
 • Bu işlemlerin sonucunda ise sertifika ya da lisans sahibi oluyorsunuz.

Temelde sivil helikopter pilotu nasıl olunur sorusunun yanıtı bu şekildedir. Ancak helikopter pilotu kursu için tüm süreçte, çalışacağınız kuruma göre farklı eğitimler almanız talep edilebilir. Bu nedenle helikopter pilotu olmak için gerekenler açısından sadece lisans alma sürecini aktardık.

Helikopter Pilotu Nasil Olunur

1- Nasıl Polis Helikopter Pilotu Olunur?

Helikopter pilotu nasıl olunur sorusuna yönelik ilk olarak polislik mesleğinde bu kariyeri nasıl oluşturabileceğinize değinelim.

Gerekli süreçleri tamamlayarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde polislik görevini yapan personeller, kurumun kendi belirlemiş olduğu iç eğitim süreçlerini tamamlayarak helikopter pilotu olabilmektedir. Temelde yukarıda değindiğimiz lisans şartlarını sağlamanız gerekir.

2- Kara Kuvvetleri Helikopter Pilotu Olmak

Kara Kuvvetleri helikopter pilotu nasıl olunur sorusunun yanıtı da benzerdir. TSK kapsamında askerlik mesleğine adım atmış kişiler, uygun görülmeleri halinde gerekli eğitimleri tamamlayarak helikopter pilotu olarak görev alabilmektedir. Burada da temel işleyiş Kara Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmektedir.

3- Nasıl Ambulans Helikopter Pilotu Olunur?

Helikopter pilotu lisansı almak, eğer hali hazırda ambulans şoförü olarak görev yapıyorsanız, ambulans helikopter pilotu olmanızı sağlayacaktır. Ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerde ilk defa görev alınacaksa, hem ambulans hem de pilotluk şartlarının sağlanması gerekir. Aynı zamanda özel ambulans helikopteri olmak için de helikopter pilot lisansı almak gerekmektedir.

4- İtfaiye Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Bu mesleğe dair yangın söndürme helikopter pilotu nasıl olunur sorusu da sıkça sorulmaktadır. İtfaiye personelleri, ilgili kurum içi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak yangın söndürme ekibinde helikopter pilotluğu yapabilmektedir. Eğitimlere katılacak kişiler, genellikle mevcut itfaiye personelleri arasından başvuru durumuna göre seçilmektedir.

Helikopter Pilotu Nasil Olunur 4

Helikopter Pilotu Olma Şartları

Helikopter pilotluğu yapabilmek için temel olarak gerekli şartları sağlamanız gerekir. Helikopter pilotu olma şartları ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Helikopter pilotu nasıl olunur diyorsanız ve hangi şartları sağlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıda sizler için gerekli şartları listeledik. Öğrenci, Hususi, Ticari ve Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 

Öğrenci Pilot Lisansı (SPL)

Hususi Pilot Lisansı (PPL)

Ticari Pilot Lisansı (CPL)

Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL)

Asgari Yaş

16

17

18

21

Eğitim

Uçuş Eğitim Organizasyonları – Üniversite Eğitimi

Uçuş Eğitim Organizasyonları – Üniversite Eğitimi

Uçuş Eğitim Organizasyonları – Üniversite Eğitimi

Uçuş Eğitim Organizasyonları – Üniversite Eğitimi

Gerekli Tıbbi Standart

Sınıf 2

Sınıf 2

Sınıf 1

Sınıf 1

Yabancı Dil

İngilizce (İyi Seviye)

İngilizce (İyi Seviye)

İngilizce (İyi Seviye)

İngilizce (İyi Seviye)

En Az Uçuş Tecrübesi

-

45

200 Modüler – 150 Entegre

1500

Teorik Sınav

-

4

9

14

Uçuş Sınavları

Hayır

Evet

Evet

Evet

İmtiyazlar

Bütün uçuşlar, yetki verilmiş bir uçuş eğitmeninin gözetiminde ve eğitmen tarafından verilen talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Ücret karşılığında olmadan, ticari faaliyet göstermeyen bir hava aracının (uçak, helikopter, balon), uçuştan sorumlu pilotu ya da yardımcı pilotu olarak uçuş gerçekleştirmek.

PPL lisans sahibinin tüm imtiyazları ile birlikte değerlendirilmek üzere herhangi bir tek pilota sahip hava aracının gerçekleştirmiş olduğu ticari hava taşımacılığı esnasında uçuştan sorumlu pilot olma şartı, bununla birlikte ticari hava taşımacılığı faaliyetlerinde yardımcı pilot görevi üstlenmek.

PPL ve CPL lisans sahibinin tüm imtiyazlarını gerçekleştirmek, ticari hava taşımacılığında uçuştan sorumlu yardımcı pilot  ya da pilot olarak görevde bulunmak.

Helikopter pilotu lisansı nasıl alınır diye merak ediyorsanız, lisans çeşitlerine göre bu şartları yerine getirmeniz, eğitimi başarıyla tamamlamanız ve gerekenleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Peki, helikopter pilotu nasıl olunur sorusunda diğer gerekli şartlar nelerdir? İşte yanıtı…

Helikopter Pilotu Nasil Olunur 5

Helikopter Pilotu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? Süreç Hakkında…

Helikopter pilotu olmak istiyorum diyorsanız, gerekli süreci başarıyla tamamlamanız gerekir. Eğer ilgili şartları sağladığınızı düşünüyorsanız eğitim ve sonrasındaki teorik – pratik sınav süreçlerini sizler için inceledik. Helikopter pilotu nasıl olunur? İşte tüm süreç:

 • Pilotluk yapmaya engel herhangi bir sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Başvurularda lisans tercihinize göre gerekli sağlık standartlarınızı taşımalısınız. Astım, diyabet ya da renk körlüğü gibi sağlık sorunlarınız varsa, pilotluğa engel olduğunu belirtmek isteriz.
 • İkinci aşamada teorik bilgi gerekliliklerinin karşılanması gerekir. Belirli sayıda sınavlardan geçerek ve belirlenen dersleri başarıyla tamamlayarak bu aşamayı geçebilirsiniz. Ders ve sınav sayıları ise lisans türüne göre değişiklik gösteriyor.
 • Üçüncü aşamada uçuş eğitimlerinin tamamlanması gerekir. Bu konuda ise Ticari ve Hususi Pilot Eğitimleri Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen “Uçuş Eğitim Okulları” aracılığıyla kurs görmeniz gerekir. Helikopter pilotu kursu için farklı birçok kurum bulabiliyorsunuz.
 • Hava araçlarının tipine göre değişmekle birlikte uçuş tecrübesi ise dördüncü aşamayı oluşturmaktadır. Helikopter pilotu nasıl olunur sorusunda lisans türleri açısından 30 saat ile 200 saat arasında değişen sürelerde uçuş tecrübenizin olması gerekir.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen uçuş sınavını tamamlamanız ise son aşamayı oluşturmaktadır. Kontrol pilotu gözetmenliğinde uçuş sınavını başarıyla tamamladığınızda lisansa sahip olarak helikopter pilotluğu yapabiliyorsunuz.

Helikopter Pilotluğu Eğitim Fiyatları 2024

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen uçuş okullarında helikopter pilotluğu eğitimi alarak süreci başlatabiliyorsunuz. Helikopter pilotu nasıl olunur sorusunda en önemli adım, eğitim sürecini başlatmaktır. Ancak ülkemizde uçuş okullarının pilotluk eğitiminde istedikleri ücret, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Biz sizler için araştırdık…

Helikopter pilotluğu eğitim fiyatları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Helikopter eğitimi ücretleri, uçuş okulları arasında değişmekle birlikte genellikle 50.000 Euro – 75.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Fiyatlardaki temel etkili faktör ise ders saati ücreti ve toplamda kaç saat eğitim görüleceğidir.

Helikopter Pilotu Nasil Olunur 2

Helikopter Pilot Lisansı Ücreti 2024

Helikopter pilotu olmak istiyorum diyenler için lisans ücretlerini açıklayalım. Lisans ücretleri, eğitim fiyatlarının aksine çok daha uygundur. Helikopter pilotu nasıl olunur sorusunda lisans ücretlerini merak ediyorsanız aşağıdaki listeyi kontrol edebilirsiniz.

Helikopter pilot lisansı ücreti 2024 yılında şu şekildedir:

 • Öğrenci Pilot Lisansı: 70 TL
 • Planör Pilot Lisansı: 550 TL
 • Ticari Pilot Lisansı: 1.340 TL
 • Hususi Pilot Lisansı Ücreti: 280 TL
 • Havayolu Nakliye Pilot Lisans Ücretleri: 2.610 TL

Helikopter Pilotu Maaşları 2024

Helikopter pilotu nasıl olunur? Artık biliyorsunuz! Peki, mesleğe adım attıktan sonra özel ya da kamu kurumlarında ne kadar maaş alacaksınız? Bu konuyu da sizler için özetleyelim…

Helikopter pilotu maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Özel sektör çalışanları mesleki beceri ve deneyim süresine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak 50.000 TL – 150.000 TL arasında maaş almaktadır. Ayrıca pek çok şirkette döviz olarak maaş alma avantajı da bulunmaktadır.
 • Jandarma, İtfaiye, Sağlık Bakanlığı, Kara Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumlarında görev yapan helikopter pilotu maaşı ise kıdem ve deneyim süresine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 50.000 TL – 100.000 TL arasında maaş almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Helikopter pilotu nasıl olunur sorusuna yönelik diğer sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1- Helikopter pilotları ne kadar maaş alıyor?

Helikopter pilotlarının aylık maaşı, çalışılan kuruma ve sektöre ek olarak mesleki becerilere ve deneyim süresine de bağlıdır. Güncel maaşlar ise ortalama olarak 50.000 TL – 150.000 TL arasında değişmektedir.

2- Helikopter ehliyeti ne kadar?

Helikopter lisans ücretleri 2024 yılında 70 TL ile 2.610 TL arasında lisans türüne göre değişmektedir

Muhabir: Duygu Tekin