Antalya’nın önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Side’de yaşanan sorunları TBMM’ye aktaran İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, problemlerin giderilmesi için her türlü adımın atılmasını istedi. Manavgat ilçesinin önemli turizm alanları arasında yer alan Side'de yaşanan sorunların giderilmesini isteyen Kaya, bölgenin turizmde dünya markası olduğuna dikkat çekti.

TURİZMDE DÜNYA MARKASI

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, “Geçenlerde memleketim Manavgat'a bağlı turizmde bir dünya markası olan Side'deydim. Öncelikle, Antalya'ya gelen 15 milyon civarında turistin yaklaşık üçte biri Manavgat'a gelmekte ve bunların da büyük bir kısmı Side'yi ziyaret etmektedir. Side uluslararası turizm alanında bir dünya markası. Dolayısıyla buraya hem merkezî Hükûmetin hem de yerel belediyenin özenle ilgi göstermesi gerekiyor" dedi.

Aykut Kaya Side Sorunlarını Konuştu

Antalya'da CHP'li Konyaaltı Belediyesi hakkında şok iddia! "Cuma namazına giden işçilere tutanak" Antalya'da CHP'li Konyaaltı Belediyesi hakkında şok iddia! "Cuma namazına giden işçilere tutanak"

"VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARI GÖZ ARDI EDİLMİŞ"

“Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel ve tarihî varlıkların ortaya çıkartılmasında çok güzel ve ciddi çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu çalışmaların hepsi de kamuoyu tarafından takdirle karşılanıyor” diyen Kaya, “Lakin, kültürel ve tarihî varlıklar ortaya çıkartılırken buradaki esnafın, burada yaşayan vatandaşların görüşleri alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş, kendilerine yeterli bilgi verilmemiştir. Sonuçta, Side geçmişten bugüne tarihiyle, ticaretiyle var olmuş bir yerimizdir, bu şekilde bütündür.” dedi.

SİDE KARŞILAMA MERKEZİ TAM BİR KEŞMEKEŞE DÖNMÜŞ DURUMDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önceden Side'nin girişinde olan otogar alanını Side Karşılama Merkezi olarak yeniden yapılandırdığını belirten Kaya, “Burası araçların, taksilerin, dolmuşların, tur otobüslerinin, yerli ve yabancı misafirlerin geldikleri ilk noktadır fakat burayı oluştururken buradaki esnafın, burada yaşayan vatandaşların görüşü alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş ve kendilerine de yeterli bilgi verilmemiştir. Yeni hâli tam bir keşmekeşe dönmüş durumda, tamamen toz toprak içerisinde. Yola çakıl serilmiş, engelli vatandaşlarımız ve bebekli aileler gitmekte zorlanıyorlar; bir an önce Side'nin dokusuna uygun bir parke taşının oraya döşenmesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Side Kıyısında Çalışma

"İVEDİLİKLE OTOPAK GENİŞLETİLMELİ"

“Dolmuşçuların peron sayıları yetersiz, kimin nerede duracağı belli değil; bir an önce dolmuşçu esnafımız için bir düzenlemeye gitmek gerekmektedir. Taksicilerin yeri değiştirilmiş, en sona atılmış; taksici esnafımızın bir an önce eski yerlerine taşınması önem arz etmektedir.” diyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskisine göre otoparkın çok küçüldüğünü görüyoruz. Esnafımız, vatandaşımız arabasını nereye park edecek? Bir an önce otoparkın büyütülmesi için ivedilikle bir yer açılması gerekmektedir. Yine, gölgelik yok, çöp kutusu yok, yeterli tuvalet yok; bunlar temel ihtiyaç. Yazın 40-45 derece sıcakta, turizmin en yoğun olduğu dönemde yerli ve yabancı misafirlerimiz, esnafımız perişan olacaktır. Yetkilileri uyarıyorum: Bir an önce gereken önlemleri alın.” 

SİDE’DE ULAŞIM KESİNTİSİZ DEVAM ETMELİ

Ulaşım araçlarının yetersizliğine dikkat çeken Kaya, ”Manavgat'tan buraya on beş-yirmi dakikada minibüsle gelen bir misafirimiz 1'inci kapıdan 2'nci kapıya yarım saatte gidemiyor, 700-800 metrelik bir mesafeden bahsediyoruz. Bekleme olmadan ulaşımın kesintisiz sağlanması gerekir. Hafif raylı sistemle kesintisiz dolaşacak bir ring hattı oluşturulabilir. Golf araçlarının ve belediye taşıma araçlarının sayılarının bir an önce artırılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SİDE POSTANESİ SİDE’YE YAKIŞMIYOR

Mevcut Side Postanesi Side'ye yakışmadığını belirten Kaya, “Postane yetersiz gelmektedir. Sadece bir personelin çalıştığı bir Side postanesi var. İvedilikle oradaki istihdam sayısının artırılması, PTT Bank’ın devreye girmesi, yeni ATM'lerin eklenmesi gerekmektedir.” dedi.

WC EKSİKLİĞİ ÇÖZÜLMELİ, ÇÖP ARABALARI MODERNİZE EDİLMELİ

Side'nin içindeki mevcut sorunlardan birisinin de tuvalet eksikliği olduğunu belirten Kaya, “Side'nin dört meydanına dört tane konforlu tuvalet yapılması gerekmektedir, bu da bir temel ihtiyaçtır. Bunların çoktan çözülmüş olması gerekmekteydi. Ayrıca çöp arabasından akan pis suyun hem sokağı kirletiyor hem de koku yayıyor. Side'mize bu çöp arabası yakışmamakta.” yorumunu yaptı.

SİDE MEYDANINA İNFO-DESK KURULMALI

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Side meydanına bir info-desk koyması gerektiğini de belirten Kaya, “Gelen misafirlerin talep, şikâyet ve sorunları buraya iletilmelidir. Bu gelen yerli ve yabancı misafirlerimizle bizim aramızda bir güven oluşturacaktır.” dedi. 

ESNAFA UYGULANAN GİRİŞ YASAĞI MAĞDURİYET YARATIYOR

“Şu an en önemli sorunlardan birisi de Side esnafımız sabah 11.00'den sonra araçla ya da motorla Side'ye giriş yapamamaktadır, dışarıdan yemek bile söyleyememektedirler.” diyerek sözlerini sürdüren Kaya, “Esnafımıza en azından her dükkâna kayıtlı elektrikli bir mobiletle giriş çıkış izni verilmesini savunuyor ve destekliyoruz. Kanun teklifleri hazırlanırken nasıl istişare önemli dediysem yerelde alınacak aksiyonlar için de aynısı geçerli. Bu nedenle, Side'yle ilgili kararlar alınırken bölge esnafını ilgilendiren konularda esnafın da istek ve görüşleri alınıp ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER