İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Limak Lara Otel'in tartışmalara sebep olan Türk müşteriden talep ettiği "milliyet farkı" uygulamasını değerlendirdi. Söz konusu uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirten Kaya, "Ülkemizde kendi vatandaşımızın ikinci sınıf, yabancıların birinci sınıf olduğuna dair bir algı var da bizim mi haberimiz yok?" dedi.

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların dikkatine! Vize işlemleriniz devrediliyor... Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların dikkatine! Vize işlemleriniz devrediliyor...

TBMM'de ele aldığı konu başlıkları ile Antalya'yı ekonomi, sağlık, yerel yönetim, sosyoloji, kültür ve sanat, dış ilişkiler başlıklarının yanı sıra turizm profili ile de değerlendiren İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, bazı medya kuruluşlarında yer alan Limak Lara Otel'de rezervasyonda "milliyet farkı" ödemesi alındığına dair haberlere ilişkin açıklamada bulundu. Akdeniz'in incisi ve turizmin başkenti olarak tanımlanan Antalya'da böyle bir uygulamanın kabul edilemez olduğunun altını çizen Kaya, tam anlamıyla "Kendi öz yurdumda ben miyim garip?" durumunun yaşandığını belirtti.

"OTELLER KENDİ VATANDAŞLARINI CEZALANDIRIYOR"

"Kendi vatandaşımız ikinci sınıf mı?" diye soran Kaya, "Türk vatandaşlarından milliyet farkı bedeli talep eden otellere ilişkin derin üzüntü duyduk. Yahu biz yabancı ülkelerden daha mı zenginiz? Ülkemizde kendi vatandaşımızın ikinci sınıf, yabancı vatandaşların birinci sınıf olduğuna dair bir algı var da bizim mi haberimiz yok? Bir vatandaşımızın paylaşımıyla ortaya çıkan otel rezervasyonuna milliyet farkı uygulamasının, hiçbir kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır. Neden bu tür uygulamaların ortaya çıktığını ve bu yükselen sorunu nasıl çözmemiz gerektiğini iyi düşünmemiz gerekiyor. Belli ki turizmin görev ve amacında bir yanılgı var ki biraz daha uygun fiyata rezervasyon yapabildi diye kendi vatandaşını cezalandıran oteller türemeye başladı" ifadelerini kullandı. 

"SORUŞTURMA TEK BAŞINA YETERLİ BİR ADIM DEĞİL"

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Limak Lara Otel'de başlattığı soruşturmanın doğru olduğunu ve bu soruşturmanın tüm otelleri kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini belirten Kaya, fiyat farklılığı uygulamasını ortadan kaldırmak için sadece fiyatların herkes için sabitlenmesi ve bu tarz bir uygulama yapan otellerin ceza almasının yeterli olmayacağının altını çizdi. Basına yansıyan son olayın haricinde, geriye yönelik bir ödeme taraması yapılarak bugüne kadar böyle bir muameleye maruz kalan tüm vatandaşların zararlarının tespit edilmesi ve giderilmesi gerektiğini salık veren Kaya, şunları kaydetti: 

"Ek olarak, otellerimizde aynı zamanlarda aynı tarihler için yapılmış rezervasyonlarda keyfi farklılıklar olmaması için otellere yönelik düzenlemelerin hızlıca gözden geçirilmesi ve denetlemelerin niteliğinin ve sıklığının artırılması gerekmektedir. İtibarlı bir ülke olacaksak, en azından ülke içinde vatandaşımıza itibarsız olduklarını hissettiren uygulamaları ortadan kaldırarak işe başlayabiliriz."

Aykut Kaya Side Sorunlarını Konuştu

Muhabir: DUYGU TEKİN