Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Antalya’da bayram hareketliliği başladı. Otellerin doluluk oranlarının yüzde 90’ları aştığı kente, bayram telaşı tüm hızıyla devam ediyor. Bayramı Antalya’da geçirecek vatandaşlar içinse kötü bir haber var. 27 ilin valiliği tarafından alınan ortak karar sonrası ormanlara giriş ve çıkışlar yasaklandı. Piknik alanları da bu yasaklardan nasibini aldı. Bayramda ailecek piknik yapmak isteyen vatandaşlar dikkat etmesi gereken bazı kurallar var. Gelin bu kurallara birlikte bakalaım. 

ORMAN YANGINLARI İÇİN YENİ ÖNLEMLER ALINDI 

Son günlerde yaşanan orman yangınları sonra 20’den fazla ilde yeni kararlar alındı. Valilerin başkanlığında toplanan Orman Yangınları Mücadele Komisyonları meterolojinin hava tahminleri baz alınarak sıcaklıklarının yükseleceği bazı kentlerde bir dizi yeni önlem alındığını açıkladı. Alınan bu tedbirlerden en önemlisi ise 27 ilde ormanlara girişler yasaklandı.

Orman Yangını Hüzünlü Vatandaş

ORMANLARA GİRİŞLER KASIM AYINA KADAR YASAK

Son günlerde artan orman yangınlarının önüne geçmek 27 ilde yeni kararlar alındı. Orman yangınları bakımından yüksek risk taşıyan Marmara'da 8, Ege'de 6, Akdeniz'de 5, İç Anadolu'da 4, Karadeniz'de 4 toplamda 27 ilde ormanlara girişler 1 Mayıs’tan 30 Kasım tarihine kadar yasaklandı. Yasaklara uymayan vatandaşlara ise cezai işlem uygulanacağı açıklandı. Yasaklanan 27 ilin arasında Akdeniz’in incisi Antalya’da var.

Muğla'da Korkutan Orman Yangını 2

ANTALYA’DA ORMANLARA GİRİŞ 31 EKİM’E KADAR YASAKLANDI

Antalya Valiliği geçtiğimiz hafta peş peşe yaşanan orman yangınları sonrası yeni bir karar aldığını duyurdu. Alınan bu karara göre 7 Haziran tarihinden itibaren 31 Ekim’e kadar park ve mesire alanları dışındaki ormanlık alanlar hariç her yere girişler ve çıkışlar kapatıldı. Ormanların kapatılması haricinde piknik ve mangal alanları içinde yeni bir düzenleme geldi. 

Piknik Alanları

MANGALA ŞU SAATLER ARASINDA İZİN VERİLECEK 

Bayramı Antalya’da geçirecek vatandaşlar büyük ihtimal soluğu Sarısu Plajı gibi piknik alanlarında alacak. Bayramdan kurbanlar kesildikten sonra ailecek piknik keyfi yapmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı kurallar var. Bunlardan ilki eğer mangal yakmak isteyen vatandaşlar olursa sadece saat 08.00’den 21.00'e kadar belirli yerlerde mangal ateşi yakabilecek. Ayrıca piknik alanları gece saat 23.59’a kadar açık kalacak. 23.59’dan sonra piknik alanları kapatılacak ve giriş yapmaya çalışanlar ya da alanı terk etmeyen vatandaşlara ise cezai işlem uygulanacak. 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP