Malatya’da İl Koordinasyon Kurulu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında toplantı. Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleşen koordinasyon kurulunda konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Her evde acı tütüyor, her evde gözyaşı var" dedi.

"14 MİLYON İNSAN ZARAR GÖRDÜ"

14 ay önce ülkenin büyük bir felaketle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Özhaseki, "Bin yıllık Anadolu'daki serüvenimiz de, belki de başımıza gelebilecek en büyük felaket buydu. 9 saat arayla 2 tane şiddetli deprem, çok uzun süreli deprem hem de kadim şehirlerimizin birkaç kilometre altından geçen bir deprem. Bundan 18 tane ilimizde etkilendi aslında. Birkaç bin konut yıkılan illerimiz de var. Toplamda depremden etkilenen 18 ilimiz var. 14 milyon insanımız zarar gördü, 680 bin konutumuz yıkıldı, 170 binde iş yerimiz, depolarımız ağıllarımız yıkıldı. Dile kolay söylemesi çok kolay 850 bin bağımsız birim haliyle maddi hasar çok fazla, 100 milyar doların üzerinde. Manevi hasarı ölçecek bir alet daha icat olmadı" dedi. 

Burdur’un dilek gölü kurudu Burdur’un dilek gölü kurudu

MALATYA'DA SÖZ VERDİLER

Bundan sonra artık sağlam yapıları yapmak zorunda olduklarını da ifade eden Özhaseki, “Öyle sağlam iş yerleri yapacağız ki, öyle sağlam evler yapacağız ki inşallah deprem olmaz ama olursa hepimiz huzurlu evimizde oturalım, bu acıları daha yaşamayalım. Bunun için de kılı kırk yarıyoruz” ifadelerine yer verdi. Bakan Özhaseki’nin konuşmasının ardından Malatya’da deprem sonrası güncel durum ve inşaat çalışmaları ile ilgili sunuma geçildi. Basına kapalı olarak devam eden toplantı soru-cevap kısmı ile son buldu.

Kaynak: İHA