Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Yol Yapım ve Ulaşım Çalıştayı’ gerçekleştirildi.  

MERSİN'DE ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞTAY 

Mersin’de Büyükşehir Belediyesi önderliğinde gerçekleştirilen ‘Yol Yapım ve Ulaşım Çalıştayı’ şehrin A kadrosunu ağırladı. Mersin’deki çok önemli çalıştayda raylı sistemler, toplu ulaşım, özel halk otobüsleri ve minibüslerin sorunları, akıllı kavşaklar, yeni yapılacak veya yapılması planlanan yollar ile alt geçitlerin teknik detayları gibi ulaşım ve yol konusunda Mersin’i ve Mersinlileri ilgilendiren birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 

ÇALIŞMALAR BİLİMİN IŞIĞINDA İLERLİYOR

Söz konusu çalışmaların bilimin ışığında ilerlediğini aktaran Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde,  “Bugüne kadar Başkanımız Vahap Seçer’in vizyonuyla bilimsel ve mühendislik ilkeleri doğrultusunda tüm çalışma arkadaşlarımızla çalışmalarımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu kapsamda 2025-2029 Stratejik Planı hazırlıkları için aramızda bulunarak verdiğiniz katkılardan dolayı teşekkür eder, başarılı bir çalıştay olmasını dilerim” dedi. 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖRNEK PROJELER

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Ersan Topçuoğlu ise “Burada gerçekleştirdiğimiz Yol Yapım ve Ulaşım Çalıştayı’nın amacı, paydaşlarımızın 2025- 2029 yılı Stratejik Plan hazırlıkları çalışmaları için görüş ve önerilerinizi almak. Her 2 daire başkanlığımız da 2019 yılından bu yana hayata geçirdiği örnek projeleri ile vatandaşlarına etkin ve verimli hizmet veren birimler olmuştur. Birçok yeni projeyle vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük ve memnun ettik. Hizmetlerimizi gerçekleştirirken de demokrasi, vicdan, adil, şeffaf, hesap verilebilir, katılımcı ve eşitlik değerlerini odak noktası olarak benimsedik” diye konuştu. 

MERSİN YOL VE ULAŞIMDA ÖN PLANA ÇIKACAK 

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir ise ulaşımın yalnızca yol yapılmasından ibaret olmadığını ve 2019 yılından bu yana paydaşların da büyük desteklerini alarak, ulaşım çalışmalarını şekillendirdiklerini dile getirdi. Demir, “Sizlerin katmış olduğunuz değerler, öneriler ve talepleri değerlendirerek daha da güzel bir ivme yakalayacağımıza, şehrimizi diğer gelişmiş şehirlerin arasında ön plana çıkartacağımıza, özellikle yol ve ulaşım alanlarında daha örnek bir belediyecilik sunacağımıza inanıyoruz” diyerek çalıştayda emeği geçen paydaşların her birine teşekkür etti. 

MİNİBÜS ESNAFINA DESTEKTE ‘BÜYÜKŞEHİR’ VURGUSU 

Mersin Minibüsçüler Odası Başkan Vekili Mehmet Kartal da bu tür çalışmalarla kent paydaşlarının bir araya gelmesinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak, “Şu an masada bir araya geldiğimiz hem belediyemiz, hem odamız hem de Ticaret Bakanlığımızdan arkadaşlar bu konuda çok bilgili ve eğitimli. Bu ortak paylaşımlarla, zaman içerisinde güzel bir çalışma sonucu çıkacağına inanıyorum” dedi. Mersin’de özellikle son dönemlerde ulaşım konusunda sıkıntıları olmadığına işaret eden Kartal, “Minibüsler adına çalışmalarımız, elektronik para toplama sistemi, kamera sistemleri ve ileriye dönük şoför eğitimleri konusunda çok güzel çalışmalar yapılıyor. Tabi bu zaman içerisinde olabilecek maliyetli projeler. Bu konuda da Başkanımız Vahap Seçer, minibüs esnafımıza destek veriyor. Kendileriyle bir araya geldiğimiz zamanlar içerisinde olumlu sonuçlar aldık. Mersin’i ulaşımı daha ferah ve güvenli bir duruma getirmek için çalışacağız” diye konuştu. 

Mersin Büyükşehir Binası

TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN ÇALIŞTAYA DESTEK

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar, güzel ve verimli bir çalıştay gerçekleştirdiklerini aktararak, “Bütün kurumlar ve STK’lar burada. Önümüzdeki 5 sene içerisinde yapılacak yolların biraz geniş olması, özellikle 2. ve 3. Çevre Yolunun üstündeki yolların biraz geniş olması gerektiğini düşünüyorum. MTSO olarak biz de buna destek veriyoruz. Toplu taşımada minibüslerde alınan para olayının kalkmasını ve Kent Kart sistemine geçilmesi zaten odamızın da talebiydi. Büyükşehir Belediyesi de bunu iyi gördü ve gerçekleştirecek. Kent Kart’ın olmasının, bütün sorunları ortadan kaldıracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak: İHA