Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son tahminlere göre, Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Adana'nın batı, Mersin'in doğu çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu kesimlerde ise pus ve yer yer sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. 

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR TAHMİNLERİ

Yeni haftada hava sıcaklık değerlerinin iç bölgelerde 2-4 derece arasında düşmesi, yurt genelinde ise mevsim normalleri üzerinde seyretmeyi sürdüreceği öngörülüyor. Orta kuvvette esecek rüzgarların ise genellikle güneyli yönlerden, Trakya ile yurdun güneydoğu kesimlerinde ise kuzeyli yönlerden eseceği tahmin ediliyor. 

SALI GÜNÜNE DİKKAT!

Salı günü ise 8 kent için sel uyarısı var! Batı Akdeniz, Ege ve Marmara’yı uyaran meteoroloji uzmanları Antalya, Aydın, Denizli, Uşak, Muğla, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale illerinde kuvvetli yağmur nedeniyle sel ve su baskınlarının yaşanabileceğini belirtiyor. 

Antalya’da geleneksel Çarşamba Pazarı!  Muratpaşa Çarşamba Pazarı'nda güncel sebze meyve fiyatları Antalya’da geleneksel Çarşamba Pazarı! Muratpaşa Çarşamba Pazarı'nda güncel sebze meyve fiyatları

DOĞU KESİMLERDE BEKLENEN ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT!

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli kesimlerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Eğer Çığa Yakalanırsanız?

  • Çığ genellikle çok hızlı gelişir ve hareket eder. Bu nedenle, çığın oluşması fark edildikten sonra mümkün olduğunca hızlı ve soğukkanlı olunmalı. 

  • Çığ başladığında o alandan çok hızlı bir şekilde ayrılmaya karar vermek gerekir.

  • Çığ anında eğer bir aracın içinde bulunuyorsanız motoru durdurup, ışıkları söndürmeli, araçtaki oksijen miktarını korumak için sigara içmemeli ve kibrit yakmamalı, telsiz varsa çağrı yapmalı ve telsizi alıcı konumunda sürekli açık tutmalı. Eğer araçta bir çubuk veya benzeri bir alet var ise, bunu kar içine yukarı doğru batırıp kurtarmaya gelecek olanların çubuğu görmelerini ümit etme şansımız da olabilir. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU