Yerli ve yabancı turistlerin her sene akın ettiği Antalya’daki Patara Kum Tepeleri, ılık ve incecik kumlara sahip. Akdeniz bölgesinde adeta bir çölü andıran bu tepeler gün batımında büyüleyici bir atmosfere sahip oluyor.

Bu eşsiz ve doğal güzelliği görmek isteyenler ise Patara Kum Tepeleri giriş ücreti 2024 yılında ne kadar oldu diye araştırıyor. Biz de sizin için Patara giriş ücretinden başlayarak burada denize girilir mi sorusuna kadar tüm merak edilenleri cevapladık! Detaylar, haberimizin devamında yer alıyor…

Patara Giris Ucreti 7

2024 Patara Kum Tepeleri Giriş Ücreti

Patara Kum Tepeleri’nde vakit geçirmek için girişte belirli bir ücret ödemek gerekiyor. Böylelikle hem antik kenti gezebiliyor hem de plajın keyfini çıkarabiliyorsunuz!

Patara Kum Tepeleri giriş ücreti 2024 yılında aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Patara Kum Tepesi giriş ücreti 2024 yılı için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen rakam 340 TL’dir.

Patara Giris Ucreti 6

Patara Kum Tepesi Müzekart Geçerli Mi?

Aynı zamanda antik bir alan olan Patara Kum Tepesi ziyareti için birçok kişi müzekartın geçerli olup olmadığını da araştırıyor.

Patara Antik Kenti ve plajını görüp ziyaret edebilmek için hem nakit ödeme yapabilir hem de müzekartınız sayesinde e-bilet alabilirsiniz. Patara Kum Tepeleri giriş ücreti 2024 yılında Müzekart için de 340 TL üzerinden hesaplanmaktadır.

Not: Patara Plajı’nda şezlong hizmetinden yararlanmak için de 100-200 TL civarında bir ücret ödemelisiniz.

Patara Kum Tepesi Ziyaret Saatleri

Hem Patara Plajı’nda yer alan Caretta Caretta’lar hem de antik kent için belirli ziyaret saati mevcuttur. Özenle korunan bir bölge olması sebebiyle de giriş çıkış saatlerine özen gösterilmesi gerekir.

Patara Kum Tepeleri giriş ücretini ödemenizin ardından ziyaret edebileceğiniz saatler şu şekildedir:

 • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından duyurulduğuna göre açılış saati 08:00, kapanış saati 20:00 ve gişe kapanış saati de 19:30’dur.

Patara Giris Ucreti 5

Patara Kum Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara Kum Tepesi, şehir merkezine 225 kilometre uzaklıktadır. Merkezden Patara’ya varmanız ise 3 saati bulabilir.

 • Servis: Antalya Şehir Otogarı veya Kaş İlçe Otogarından Patara Kum Tepeleri’ne düzenli servis bulunuyor.
 • Araç Kiralama: Havaalanından ve şehir merkezindeki kiralama firmalarından araç kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Özel Araç: Kendi aracınızla da Antalya ya da Kaş’tan Patara Plajı yönünde ilerleyebilirsiniz. Plaja ulaşmanızın ardından kum tepelerine yürümelisiniz.

Patara Kum Tepeleri’ne Ne Zaman Gidilir?

Upuzun ve sıcacık bir kumsal hayal edin… İşte, Patara’ya doğru zamanda gittiğinizde hem tarihi bir gezi yapabilir hem de güneş, kum ve denizin tadını çıkarabilirsiniz!

Nisan ve Kasım ayları arasında su sıcaklığının denize girmeye müsait olduğunu söylemek mümkün. Özellikle de ilkbahar sonu, yaz mevsimi ve sonbahar başında önce antik kenti dolaşıp sonrasında kendinizi Akdeniz’in serin sularına bakabilirsiniz.

Patara Giris Ucreti

Patara Kum Tepelerinde Yapılacak Aktiviteler Neler?

Patara Kum Tepeleri giriş ücreti 2024 yılında ne kadar sorusunu cevaplamamızın ardından, girişini yaparak alana giren herkes için olan çeşitli etkinliklerden bahsedelim.

Patara’yı görmeye gelen herkes kendine uygun bir eğlence anlayışını da burada bulabilir. Macera dolu aktiviteler ya da sadece huzuru bulmak isterseniz her halükarda doğru adrestesiniz diyebiliriz.

Mazbatasını alacağı gün kalp krizi geçiren muhtar vefat etti Mazbatasını alacağı gün kalp krizi geçiren muhtar vefat etti
 • Kum Tepelerinde Yürüyüş ve Fotoğraf Çekimi: Çıplak ayaklarınızla basacağınız ılık kumlarda yürürken oldukça rahatlamış hissedebilirsiniz. Üstelik Patara Kum Tepeleri’nin farklı şekilleri, gün batımının müthiş ışık oyunları ile birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.
 • Deniz ve Plaj: Patara Plajı oldukça uzun ve geniş bir kumsala sahip olduğundan denize girmek için gelenlerin beklentisini de tam olarak karşılıyor.
 • ATV Gezintisi: Patara yakınlarında bulunan aktivite ve tur şirketlerinin düzenlediği Patara Plajı ATV turuna da çıkabilirsiniz.
 • Gün Batımının Keyfini Çıkarmak: Patara Kum Tepeleri gün batımı izlemek için en olağanüstü lokasyonlardan biri! Güneşin yavaş yavaş battığı tepelerde uzanıp yüzünüze vuran ılık esintiyi hissedebilirsiniz.
 • Tarihi Keşif: Patara Kum Tepeleri ve plajının hemen yanında bulunan Patara Antik Kenti’ni de görmeden gitmeyin deriz. Likya dönemine ait kalıntıları keşfedebilirdiniz.
 • Doğa Yürüyüşü: Hem tarihi atmosfer hem de doğal bir gezinti için Patara Kum Tepeleri harika bir tatil yeri! Doğal yürüyüş parkurları ile patikalar sizi bekliyor olacak…
 • Kuş Gözlemciliği: Patara Kum Tepeleri, kuşların göç rotaları üzerinde yer aldığından farklı kuş türlerini gözlemlemek için ideal bir fırsat sunuyor. Dürbün veya kaliteli bir kamera ile kuşları yakından takip edebilirsiniz.
 • Atlı ve Develi Safari Turları: Patara’nın kum tepelerinde gerçekçi bir çöl deneyimini atlı veya develi safari turları ile yaşayabilirsiniz.

Orman, deniz ve çöl üçlüsünü bir arada sunması ile yeryüzünün cenneti sayılan lokasyonlardan biri olan Patara Kum Tepeleri giriş ücreti 2024 yılında ne kadar sorusuna cevap verdik! Şimdiden iyi tatiller…

Muhabir: Duygu Tekin