“3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası” dolayısıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğü kent genelinde vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları sürdürdü. Kurulan stantlarda vatandaşlara sağlıklı beslenme konularında bilgiler vererek boy, kilo, tansiyon, karbonmonoksit ölçümü yapan yetkililer büyük ilgi gördü.

SAĞLIKLI YAŞAYAN TÜRKİYE

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikler hafta boyunca devam etti. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri merkez ilçeler başta olmak üzere tüm taşra ilçelerde etkinlikler düzenledi. Kurulan stantlarda vatandaşlara sağlıklı yaşam konusunda bilgi veren ekipler aynı zamanda vatandaşların sağlık kontrollerini de gerçekleştirdi.

SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMLİ

Etkinliklere yönelik olarak Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden şu açıklamalara yer verildi:
“Bu yıl “3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası” dolayısıyla Bakanlığımız tarafından belirlenen ana temamız “Sağlıkla Yaşayan Türkiye’dir. Bu kapsamda hafta boyunca ülke genelinde etkinlikler düzenliyoruz. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Döşemealtı Sağlıklı Hayat Merkezi olarak Cuma pazarı kooperatif girişinde stant kurduk. Yoğun ilginin olduğu stantımızda,

“Sağlıklı Beslen, Egzersiz Yap, Sağlıklı Kiloda Kal, Sağlıklı Hayat Merkezleri ile Sağlıklı Bir Yaşam, Sağlıklı Bir Gelecek” temaları ile vatandaşlarımıza sağlıklı beslenme konularında bilgiler vererek boy, kilo, tansiyon, karbonmonoksit ölçümü yaptık ve GGK kitleri dağıttık. Aşının önemi konusunda bilgiler vererek, kanser tarama randevuları oluşturduk. Uygulamalı olarak fiziksel aktivite ve egzersiz konularında da eğitimler verdik.”

BAKAN KOCA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından ‘3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Bakan Koca, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası kapsamında, toplum sağlığını korumaya dönük Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam ile başlayıp ve bugüne kadar uzanan çalışmaların anlatıldığı videoyu paylaştı. Sağlık hizmetinde halk sağlığı odaklı olma politikasının tam 100 yıl önce başladığına işaret eden Koca, paylaşımında,

"Toplum sağlığını koruyup, geliştirmek için Türkiye Yüzyılı vizyonuyla yolumuza devam ediyoruz. 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası kutlu olsun. Bu yılki mottomuz 'Sağlıkla Yaşayan Türkiye" notunu düştü.

Koca'nın paylaşımında yer verdiği videoda, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine öncelik verilmesini savunan Dr. Refik Saydam'ın bu kapsamda enstitüler kurduğu, kanunlar çıkarttığı anımsatılıyor.

ÖNEMLİ BİLGİLERE YER VERİLDİ

"100 yıldır aynı misyon ve heyecanla toplum sağlığını korumak ve geliştirmek için çalışıyoruz" mesajının yer aldığı videoda, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün hem yenidoğanlar hem de yetişkinler için çeşitli genetik hastalıklara karşı çok sayıda tarama programı yürüttüğü, aile hekimliği sisteminin güçlendirildiği, Sağlıklı Hayat Merkezlerinin sayısının artırıldığı anlatılıyor. Videoda, bulaşıcı hastalıklara karşı yürütülen bağışıklama, kontrol, sürveyans çalışmaları, aşı uygulamaları, obeziteyle, bağımlılıkla mücadele, ruh sağlığı hizmetleri, inşaatı süren Hıfzıssıhha Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezinin önemine ilişkin bilgiler de bulunuyor.