Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde beden eğitimi dersi öğretmenliği yapan Ercan Balkis, okul aile birliği parası ile öğretmenlere yemek verilmesine karşı çıkması üzerine hakkında tutanak tutuldu. Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği tarafından ikramın hangi bütçeyle karşılandığı merak konusu oldu. Okullarda öğrencilerden toplanan paralarla okulun ihtiyaçları gideriliyor.

VELİLERİN DESTEKLERİYLE, OKUL İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

Antalya’da yaşanan bu ilginç durum karşısında Eğitim-Sen Antalya Şubesi önemli açıklamalarda bulundu. Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Dersi Öğretmeni Ercan Balkis’ın Okul Aile Birliği parasıyla düzenlenen yemeği ret etmesi karşısında kınama cezası alması sosyal medyada gündem oldu. Okul Aile Birliklerinin öğrencilerden topladığı paralarla okulun ihtiyaçları giderilirken, Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği bu tutumuyla eleştirildi.

SUCUK EKMEĞİ REDDETTİ

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez

“Okul Müdürü Zekeriya Atan okul yönetimi ve öğretmenlerin yer aldığı whatsApp grubundan 07/09/2023 tarihinde 'Değerli öğretmenlerim yarın saat 10.00 da okulumuz ön bahçesinde sucuk ekmek ikramımız olacaktır' şeklinde bir yazı paylaşmış. Okul müdürü sendika üyemiz ve Finike baş temsilcimiz olan Ercan Balkis'e giderlerin bir bölümünün okul aile birliği hesabından karşılanacağını belirtmiştir. Yemeğin okul bahçesinde organize edildiği tarihte okul müdür yardımcısı bahçede bulunan Ercan Balkis’i yemeğe davet etmiş, Ercan Balkis de ‘Ben devlet malı yemem’ yanıtını vermiştir. Yaşanan bu gelişmeden yaklaşık bir ay sonra Finike baş temsilcimiz Ercan Balkis hakkında soruşturma açılmış ve soruşturma sonucunda kendisine kınama cezası verilmiştir” dedi.

KAMUSAL EĞİTİM MÜCADELESİ VERİYORUZ

Kamunun kaynaklarının öğrenciler için kullanılması gerekirken kamuyu zarara uğratan, kamunun kaynaklarını kamu yararına kullanılmadığını belirten Başkan Sönmez,

Acun Ilıcalı ilgi çeken söylemini Antalya’da tekrarladı! “Mesai 10 buçukta başlasın”… Acun Ilıcalı ilgi çeken söylemini Antalya’da tekrarladı! “Mesai 10 buçukta başlasın”…
“Eğitim-Sen olarak öğrencilerin üstün yararını düşünerek kamusal bir eğitim mücadelesi veriyoruz. Eğitime bütçeden daha çok pay ayrılması gerektiğini, var olan kaynakların eğitimin kalitesinin artırılmasına, öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve her öğrenciye okulda bir öğün ücretsiz yemek verilmesine harcanmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda eylem ve etkinlikler yapmaktayız. Finike baş temsilcimiz de sendikamızın ilkeleri ve görüşleri doğrultusunda tutumumuzu belirtmiştir. Geldiğimiz nokta ‘Ben devlet malı yemem’ diyen bir öğretmenin cezalandırılmasıdır. Kamunun kaynaklarının çocuklarımız için kullanılmasını isteyen ve ödüllendirilmesi gereken kamu görevlileri cezalandırılıyor, kamuyu zarara uğratan, kamunun kaynaklarını kamu yararına kullanmayan bürokratlar, siyasiler, yöneticiler ise ödüllendiriliyor. Bu yaşanan gelişme ülkenin nasıl yönetildiğinin de bir göstergesidir. Burada ilkeli bir duruş cezalandırılıyor. Yöneticilerin usulsüz harcamalarına kimse ses çıkarmasın isteniyor. Okulları ve kamu kurumlarını kendi şirketleri gibi görüp amacı dışında kullanmak istiyorlar. Eğitim Sen olarak Finike baş temsilcimizin sözü bizim de sözümüzdür. Eğitime yeterli kaynak aktarılmalı ve bu kaynak öğrencilerin üstün yararı gözetilecek şekilde kullanılmalıdır. Bir kez daha belirtiyoruz her öğrenciye okulda ücretsiz sağlıklı bir öğün yemek verilmelidir” dedi.