1970’li yılların efsanevi Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç, Turizmde Planlı Dönemi başlatan Türkiye’de turizmin altyapısı ve uygulamasının 1980 Askeri Darbesi sonrası neoliberal hükümetlerin uzun süreli bir hizmeti  olarak gösterildiğini belirterek, bunun büyük bir hata olduğunu söyledi.

1961-1979 YILLARINDA PLANLANDI

1973-1980 yılları arasında Antalya Belediye Başkanı olan Selahattin Tonguç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

Dalgıçların buluşma adresi Rusya’da tanıtılıyor Dalgıçların buluşma adresi Rusya’da tanıtılıyor

“Yazılı ve görsel basında son dönemde sıkça tanık olduğum bir hata var. Türkiye’de turizmin altyapısı ve uygulaması yani Turizmde Planlı Dönem,  1980 Askeri Darbesi sonrası neoliberal hükümetlerin uzun süreli bir hizmeti  olarak gösterilmekte. CHP’li yöneticiler dahi sıklıkla -bir çok hatayla birlikte-  bu hataya da düşmekte. Oysa Türkiye turizm tarihi içerisinde Planlı Dönem’in  kısa kronolojisinde en büyük emek, Devlet Planlama Teşkilatı  ve Turizm Bakanlığı’nın yılmaz çalışanları ve mühendislerinindir. Türk turizminde en büyük atılımlar; planlamanın sürekliliği ve uygulama etütleri,  26 - 42. Hükümetler [1961-1979] arasındadır. Büyük pay İsmet İnönü,  Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve onların ekiplerine aittir” dedi.

GÜNEY ANTALYA PROJESİ ECEVİT DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİ

Turizmde Planlı Dönem için Turizm Bankası (1955), Turizm ve Tanıtma Bakanlığı (1963), Turizm Planlaması çalışmaları (1963), Devlet Planlama Teşkilatı (1963), Turizm ve Tanıtma  Bakanlığı’nın planlama envanter ve araştırma çalışmaları (1964) neticesinde  Güney Antalya Turizm Projesine temel olacak planlamaların etüt başlangıcı (1964) ve Side Projesi deneyimi (1968) biçiminde gerçekleşmiştir. Turizm Planlaması  yetkisinin DPT’den Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’na aktarılışı (1971), Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Planlama Genel Müdürlüğü’nün kuruluşu (1971),  Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi (1974), Güney Batı Antalya Sentez Nihai Raporu (1975), Güney Batı Antalya Çevre Düzeni Planı (1975), İmar İskân  Bakanlığı’nın Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi onayı (1977) örneklerini veren Selahattin Tonguç, 

“Örneğin Naim Talu’nun Başbakan olduğu 36. Hükümet Döneminde iptal edilen Güney Antalya Turizm Projesi, Ecevit’in Başbakan olduğu 42. Hükümet döneminde gerçekleşme imkânı bulmuştur. Hatta dönemin Antalya Belediye Başkanı bendeniz Selahattin Tonguç da Turizm Bakanı tarafından Güney Antalya Turizm Projesi’nin Fahri Koordinatörü olarak atanmıştır” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ BİLGİLERE İTİBAR ETMEYİN

“Tüm bunlar ve daha fazlası, Türkiye için bir kara gün olan 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi öncesidir” diyen Selahattin Tonguç, gençlere, turizmcilere ve araştırmacılara seslenerek,“Toplumu yanlış bilgilendiren yöneticilere itibar etmeyiniz” dedi.