Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri ile bu yıl ilk defa uygulanacak kararları protesto eden başpehlivanlar ses getirecek bir karara imza attılar. 

KIRKPINAR GÜREŞLERİ TEMMUZ’UN İLK HAFTASINDA 

Bu yıl 663’üncüsü gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 6-7 Temmuz'da Edirne Kırkpınar Er Meydanı'nda yapılacak. Dualı çayırda Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, Hüseyin Gümüşalan, Feyzullah Aktürk ve onlarca başpehlivanın mücadele edeceği Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri izleyenlerin nefeslerini kesecek mücadelelere ev sahipliği yapacak.

Kırkpınar

SARAYİÇİ ER MEYDANI’NDA İLKLER YAŞANACAK

663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dualı çayırda ilkler yaşanacak. Asırlık ata sporuyla ilgili geçtiğimiz yıl alınan karar gereğince artık daha az sayıda pehlivan güreşecek. 2023’de başlayan ‘Yağlı Güreş Ligi’nde en iyi puanı alan 24 pehlivan 2024’de direkt Kırkpınar baş boyunda güreşecek. Kırkpınar öncesinde gerçekleşecek ön elemeyi geçen 8 pehlivan da Sarayiçi Er Meydanı’na çıkmaya hak kazanacak. Kırkpınar’da toplam 32 başpehlivan güreş tutacak. Diğer boylardaysa 64 pehlivan güreş tutabilecek.

Kırkpınar Stadyum

BAŞPEHLİVANLARDAN KIRKPINAR PROTESTOSU

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi ön eleme güreşlerine çıkması istenen başpehlivanlar söz konusu müsabakalara çıkmayacaklarını belirttiler. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yapılacak altın kemer mücadelesine TGGF tarafından yağlı güreş geleneğimizi hiçe sayan ve er meydanına başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiç bir zaman olmamış, keyfi ön eleme düzenlemesini protesto etmek amacıyla başpehlivanlar olarak güreşmeme kararı aldığımızı bildiririz. 

Güreş Pehlivan Manşet

KONU YARGIYA TAŞINDI

Bunun adaletsiz olduğunu federasyona bildirmemize rağmen bugüne kadar yanlıştan dönüş yapılmamıştır. Perşembe günü yapılacak olan ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı başpehlivanlar arasında ayrım olmadan cumartesi Edirne Sarayiçi’nde kol bağlamak istediğimizi beyan ediyoruz. İlgili talimat değişikliğinin iptali için avukatımız aracılığıyla Danıştay 10’uncu Dairesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu’na dava açtığımızı ve sadece güreşmek istediğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.” 

Bursa’da Er Meydanları Pehlivanların Sesiyle Inledi 4

KIRKPINAR’A DİREK KATILACAK BAŞPEHLİVANLAR

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'nde 2023 yılında 62 başpehlivan mücadele etti. Geçtiğimiz yılın lig şampiyonu Orhan Okulu olurken bu yıl 663’üncüsü gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Güreşleri’ne doğrudan katılma hakkın kazanan başpehlivanların isimleri şöyle: 

 1. Orhan Okulu

 2. Ali Gürbüz

 3. Hüseyin Gümüşalan

 4. Serhat Gökmen 

 5. Yusuf Can Zeybek

 6. İsmail Balaban

 7. İsmail Koç

 8. Serdar Yıldırım

 9. Mustafa Batu

 10. Mehmet Yeşil Yeşil

 11. Ertuğrul Dağdeviren

 12. Nedim Gürel

 13. Mustafa Taş

 14. Fatih Atlı

 15. Ali İhsan Batmaz

 16. Enes Doğan

 17. Mustafa Doğan Özkaya

 18. Osman Kan

 19. Osman Aynur

 20. Süleyman Başar

 21. Turan Balaban

 22. Özkan Yılmaz

 23. Mustafa Arslan

 24. Furkan Durmuş Altın

Muhabir: VELİ AKOĞLU