Türkiye'nin en büyük ve en aktif "tescilli" sivil havacılık platformu Hava Sosyal Medya'da yayınlanan habere göre vatandaşların vize işlemleri, artık Dışişleri Vakfı’na devrediliyor.

Aracı kurumların yürüttüğü işlemlerin yıllık 5.5 milyar TL’lik bir pazar oluşturduğu belirtildi.  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasına ilişkin teklifte, vakfın vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesi hükme bağlanıyor.

ARACI KURUMLAR ARADAN ÇEKİLECEK

Türkiye’de yurt dışına çıkış için gereken vize işlemleri, uzun süredir aracı şirketlerce yürütülüyordu. Vize gelirinin yüzde  20’si devlet kasasına giderken, yüzde 80’i aracı kurumda kalıyordu. Yeni gelişmeyle beraber, aracı şirketlerde kalan ortalama 4.4 milyarlık gelir de artık, vakfa geçecek.

ARACI ŞİRKETLER DEĞİL VAKIF KAZANSIN

Komisyondaki görüşmelerde teklifle ilgili bilgi veren AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı vize faaliyetlerinden dolayı bütçeye 1,1 milyar lira aktarıldığını söyledi. Bu rakamın, aracı şirketlerin elde ettiği vize gelirlerinin yüzde 20’si olduğunu belirten Canbey, gelirin yüzde 80’ninin de aracı şirketlerde kaldığını söyledi. 


 

Kaynak: Hava Sosyal Medya