Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Kurucu Üyesi, Ankara Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyesi, Parlemento Muhabirleri Derneği Üyesi R. Nahit Katlan, hayatını kaybetti.  91 yaşında Ankara'da yaşama veda eden Katlan'ın ölümü, uzun yıllar emek verdiği basın camiasında üzüntüye neden oldu.  

TRT ANTALYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAPTI

Çeşitli devlet kurumlarında çalıştıktan sonra geçtiği TRT'de uzun yıllar yorumcu, yorum müdürü, genel müdür yardımcısı (program), genel müdür müşaviri ve Antalya Bölge Müdürü olarak görev yapan Katlan, 1998 yılında emekli oldu. Nahit Katlan'ın cenazesi, 27 Haziran 2024 Perşembe günü (yarın) Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Kocatepe Camii'nde öğle namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

NAHİT KATLAN KİMDİR?

Eskişehir doğumlu Nahit Katlan, 1933 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Ankara'da tamamlayan Katlan, Atatürk Lisesi'nden (1948-51) ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden (1952-56) mezun oldu. Askerlik hizmetini Uçaksavar Topçu sınıfında Tuzla ve Balıkesir'de yedek subay olarak gerçekleştirdikten sonra Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Başbakanlık, Sümerbank ve TRT gibi kurumlarda görev aldı.

Birleşmiş Milletler bursuyla ABD'de eğitim gördü ve ardından Kanada, Almanya, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerde çeşitli kısa görevler üstlendi. İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde Basın Müşavirliği görevini yürüttü. TRT'de Yorumcu, Yorum Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı (Program), Genel Müdür Müşaviri ve Antalya Bölge Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1998 yılında emekli oldu.


Katlan, emekliliğinden sonra Radyo ve Televizyon programları hazırlayıp yönetirken, çeşitli yayın organlarında güncel yazılar, makaleler ve incelemeler kaleme aldı. Şiir, hikaye ve edebi denemeleriyle de tanınan Nahit Katlan'ın yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır: 'Geleceğe Işık Tutan Sözler', 'Rübai Gibi', 'Kum Taneleri' ve 'Çakır Yusuf'.

Evli ve bir çocuk babası olan Katlan, İngilizce bilen bir gazeteci olarak Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile Parlemento Muhabirleri Derneği üyesi ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi olarak da görev yapmıştır.

Muhabir: DUYGU TEKİN