ABD’de evsizler ile yoksulların yaşamını anlatan kısa metrajlı filmle Altın Portakal Film Festivaline katılmak isteyen yönetmen Çetin Sezerel’in bu talebi reddedildi. “Kanun Hükmü” adlı kısa metrajlı belgesel yapıtın festivalde yer alması için yoğun çaba harcayan Festival yönetiminin kendisini görmezden geldiğini ifade eden Sezerel, durumla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

BOYACIOĞLU; “HAKKIMDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI” DEMİŞTİ

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu görevden alınmazdan önce X'ten yaptığı yazılı açıklamada " Kanun Hükmü"nü geri çağırmalarına Adalet ve Kültür Bakanlıklarının gösterdiği tepkilerin ardından "hakkında soruşturma açıldığı" ve "can güvenliklerine yönelik tehditler aldıkları" gerekçesiyle belgeseli bir kez daha festival seçkisinden çıkarttıklarını dile getirmişti. ABD’de evsizler ile yoksulların yaşamını anlatan kısa metrajlı filmle Altın Portakal Film Festivaline katılmak isteyen yönetmen Çetin Sezerel’in bu talebinin ret edilmesinin ardından filmin yönetmeni hukuk mücadelesi başlattı. Görevine son verilen Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Çetin Sezerel’in savcılıktarafından ifadesi alındı. İfadenin ardından savcılık soruşturma başlattı.

TÜRK HALKININ AMARİKANIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRMESİ İSTENMEDİ

Amerika Birleşik Devletlerinde evsiz ve yoksulların yaşamını anlatan kısa metrajlı filmin Altın Portakal Film Festivali kapsamında alınmadığını ve görmezden gelindiğini anlatan yönetmen Çetin Sezeral açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Filmin yapımcısı ABD vatandaşı. Bu filmin çekimleri sırasında ABD’de yaşanan yoksulluğun ve yaşam koşullarının ne kadar kötü olduğunu anlatmaya çalıştık. Rüyalar ülkesi olarak bilinen ABD’nin anlatıldığı gibi olmadığı çektiğim “Amerika” isimli kısa metrajlı filmde özetlendi.”

FİLM ABD’DE ÜST ÜSTE İKİ FESTİVALEDE ÖDÜL ALDI

“Amerika” adlı kısa metrajlı filmin ABD’de iki ayrı festivale katıldığını ve bu festivallerden ödül aldığını dile getiren yönetmen Çetin Sezerel açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

“ABD’de gerçek yaşamın ne kadar kötü olduğunu anlatan bu film Amerika’da iki ayrı festivale katıldı ve ikisinden de ödül aldı. Türk halkının Amerika’da ki gerçek yaşamı görmesi istenmiyor. Ben Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’yla görüştüm. Amacım ödül falan değil. Benim amacım bu filmin Türk halkı tarafından izlenmesiydi buna müsaade edilmedi.”