Antalya-Alanya Otoyol Projesi ile ilgili TBMM’ye sunulan soru önergesi garanti geçiş ücreti tartışmalarını tekrar alevlendirdi. 

SP’Lİ KILIÇ’TAN ULAŞTIRMA BAKANI URALOĞLU’NA SORU ÖNERGESİ

Antalya-Alanya Otoyol Projesi, Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç tarafından TBMM gündemine taşındı. SP’li Kılıç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu tarafından cevaplandırılmasını talep ettiği soru önergesinde Antalya-Alanya arasında inşa edilecek olan otoyol için yüklenici firmaya garanti ücret verilip-verilmeyeceğinin açıklığa kavuşturulmasını istedi. 

ANTALYA-ALANYA OTOYOLU’NUN YAPIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Antalya Milletvekili Kılıç soru önergesinde, “Antalya’mız 3 milyona yaklaşan nüfusu ve sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleriyle cazibe merkezi olması sebebiyle her yıl kendi nüfusundan kat kat fazla yerleşik ve dönemsel misafiri ağırlamaya devam etmekte. Hal böyle olunca mevcut altyapı ve kara ulaşım yolları ihtiyaca cevap vermekte zorlanmakta. Özellikle Antalya’mızı doğu ilçelerine, Doğu Akdeniz’e, Güneydoğu’ya ve Ortadoğu’ya bağlayan tek yol olan D-400 karayolunun Alanya’ya kadar olan kesiminde çok ciddi yoğunluk görülmekte. Daha önce özellikle seçimlere yakın zamanda yapılacağı ilan edilen Antalya-Alanya Otoyolu’nun yapımına ne zaman başlanacağı merak edilmekte” ifadelerine yer verdi.

Bayram Yoluna Bunları Kontrol Etmede Çıkmayın 3

‘GÜNLÜK 45 BİN ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİ’ 

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Kılıç, Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun cevaplaması istemiyle Meclis’e sunduğu önergede şu sorulara yer verdi: 

  1. Bahse konu güzergâhta trafik yoğunluğunu azaltmak adına planlanan başka bir çalışma var mıdır?

  2. Otoyolun ihalesi 16 Aralık 2023 tarihinde yapılmasına rağmen yapım işi neden halen başlatılmamıştır? Otoyol ne zaman faal hale gelecektir?

  3. İhaleyi kazanan Limak AŞ niçin sessiz durmaktadır? 

  4. Vatandaşlarımız bu yolu ücretli mi geçecektir? Ücretli olacaksa ise bedeli ne kadar olacaktır?

  5. Günlük araç geçiş garantisinin 45 bin araç olduğu doğru mudur? Geçiş garanti sayısı neye göre belirlenmiştir?


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU